77 Rocznica Nocy Kryształowej

W dniu 9 listopada 2015 r. obchodziliśmy 77 rocznicę wydarzeń Nocy Kryształowej – pogromu Żydów w hitlerowskich Niemczech, który miał miejsce w nocy z 9 na 10 listopada 1938 r.

Ulice niemieckich miast zostały zasypane odłamkami szkła i kryształów ze zniszczonych żydowskich mieszkań i sklepów, stąd też nazwa pogromu. Druga teoria co do nazwy mówi o "krystalizacji", czyli oczyszczeniu narodu niemieckiego z innych narodów, a przede wszystkim Żydów.

Wydarzenia te miały miejsce również w Gliwicach.

Dla ich upamiętnienia uczniowie grup prawniczych naszego liceum pod kierunkiem pani prof. Doroty Majewskiej zorganizowali uroczystość na Cmentarzu Żydowskim przy. ul. Poniatowskiego.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele Gminy Żydowskiej w Katowicach, przedstawiciele Stowarzyszenia ZIKARON, Gliwickie Metamorfozy, Stowarzyszenia Osób Chorych i Niepełnosprawnych, członkowie mniejszości żydowskiej w Gliwicach oraz Dyrekcja, zainteresowani nauczyciele, uczniowie i rodzice.

Uczniowie przedstawili tło historyczne Nocy Kryształowej i jej przebieg na terenie Gliwic, przytoczyli wspomnienia uczestników wydarzeń. Odpowiedni charakter uroczystości nadały utwory muzyczne zagrane na skrzypcach i flecie poprzecznym oraz recytowane wiersze.

Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów pod pomnikiem Ofiar Holocaustu oraz piosenką „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena.

DSC_0236 DSC_0183 DSC_0187 DSC_0189 DSC_0197 DSC_0199 DSC_0208 DSC_0211 DSC_0214 DSC_0222