Alicja Stranczyk otrzymała prestiżowe stypendium fundacji DAAD (Deutscher Akademischer Austauschdienst) na studia w Niemczech

Alicja jest jedną z dwóch polskich uczennic, które spełniły surowe kryteria DAAD (Niemiecka Centrala Wymiany Akademickiej) i dzięki swoim wyśmienitym wynikom szkolnym oraz aktywności pozaszkolnej może się cieszyć z możliwości studiowania w Niemczech.

Poniżej przedstawiamy krótki wywiad ze świeżo upieczoną stypendystką przeprowadzony przez jej nauczyciela niemieckiego, pana Krzysztof Cybula.

Alicjo, interesujesz się językiem niemieckim oraz naukami ścisłymi. Jak doszło do tego, że postanowiłaś ubiegać się o prestiżowe stypendium DAAD?

Przygotowując się do egzaminu DSD II zaczęłam zastanawiać się nad studiami w Niemczech, ponieważ branża lotnicza, z którą wiążę swoje plany, jest tam dużo bardziej rozwinięta niż w Polsce. Wiedziałam jednak, że studia za granicą są kosztowne, więc postanowiłam poszukać dostępnych stypendiów i poprosić nauczycieli języka niemieckiego o wskazówki. Z ich pomocą po egzaminie DSD II złożyłam aplikację o stypendium DAAD.

Jak wyglądał proces rekrutacji w DAAD?

Musiałam wysłać wniosek aplikacyjny w portalu DAAD i dołączyć do niego dokumenty takie jak świadectwa z 2 lat szkoły średniej, opinie nauczycieli, list motywacyjny i CV.

Co chciałabyś studiować w Niemczech i w jakim ośrodku?

Chciałabym studiować inżynierię lotniczą na politechnice w Monachium.

Jak dokładnie wygląda wsparcie DAAD?

W ramach stypendium będę otrzymywać comiesięczne wsparcie finansowe przez cały okres studiów licencjackich. Koszty utrzymania również będą częściowo pokryte, ponieważ Monachium jest pod tym względem bardzo drogim miastem. DAAD oferuje również stypendia na studia magisterskie, o które będę mogła się starać pod koniec studiów licencjackich.

Dyrekcja i nauczyciele I LO życzą Alicji wielu dalszych sukcesów na drodze zawodowej i osobistej!

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się do sukcesu Alicji, szczególnie panu dr. Andreasowi Grossowi za koordynowanie procesu ubiegania się o stypendium.