Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

Informujemy, że jesteśmy współorganizatorami Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju, który upamiętnia 75. rocznicę Marszu Śmierci Auschwitz - Gleiwitz.

Osoby zainteresowane udziałem i pomocą w organizacji proszone są o kontakt z panią Dorotą Majewską.

W dniu 28 stycznia 2020 r.  nasza szkoła będzie współorganizatorem Biegu Pamięci ze Światłem Nadziei.

W biegu uczestniczyć będą uczniowie chorzowskich, bieruńskich, mikołowskich szkół średnich, uczniowie szkoły podstawowej z Borowej Wsi oraz grupa uczniów z naszej szkoły.
Celem biegu jest upamiętnienie ofiar marszu śmierci z Auschwitz do Gliwic
w jego siedemdziesiątą piątą rocznicę oraz upamiętnienie siedemdziesiątej
piątej rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL AUSCHWITZ BIRKENAU.

17 stycznia 1945 roku Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu Auschwitz i jego podobozów.  Do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili ok. 56 tys. więźniów. Kierowali ich na zachód do innych obozów.  Podczas marszów zginęło co najmniej 9 tys. więźniów. Istnieje prawdopodobieństwo, że liczba ta mogła sięgnąć nawet 15 tys. osób. Umierali z zimna, zmęczenia lub zostali zastrzeleni przez Niemców. Ofiary marszów zostały pochowane po drodze.

Kolumny więźniów miały się składać wyłącznie ze zdrowych ludzi, którzy podołają trudom długiego marszu. Wśród ewakuowanych znalazło się jednak sporo chorych. Obawiali się, że pozostanie w obozie będzie oznaczało śmierć. Pierwsze kolumny wyszły z podobozów  Neu Dachs w Jaworznie oraz Sosnowitz  już 17 stycznia. Ostatnia opuściła podobóz  Blechhammer w Blachowni Śląskiej 21 stycznia. Trasy marszów wiodły do Wodzisławia i Gliwic. Najdłuższą, która liczyła 250 km, pokonało 3,2 tys. więźniów z podobozu w Jaworznie. Szli do KL Gross Rosen na Dolnym Śląsku. W Gliwicach w pierwszej kolejności ewakuowano więźniów z czterech gliwickich podobozów KL Auschwitz. Do opuszczonych baraków skierowano więźniów docierających do miasta w pieszych kolumnach z Oświęcimia. Po dotarciu do Gliwic, kolumny więźniów przechodziły dzisiejszymi ulicami Wyszyńskiego, Powstańców Warszawy, Wrocławską, Daszyńskiego, Rybnicką, Jagiellońską i Franciszkańską. W Gliwicach przeformowano piesze kolumny i załadowano do otwartych wagonów towarowych, którymi wywożono więźniów na zachód. Szacuje się, że w granicach miasta Gliwice zamordowano ponad 70 oświęcimskich więźniów. Na cmentarzu żydowskim przy ul. Poniatowskiego pochowano wówczas 75–80 więźniów zabitych w Gliwicach i na przedmieściach. Wiosną 1945 r. z całej najbliższej okolicy zwożono zwłoki zamordowanych więźniów do Gliwic. Część z nich pochowano na komunalnym Cmentarzu Centralnym.

26 kwietnia 2006 r. w głównej alei kwatery odsłonięto symboliczny pomnik. Przypomina on ścianę muru, na której umieszczono granitową płytę z tablicą pamiątkową z napisem w języku polskim: „Zbiorowe mogiły więźniów KL Auschwitz zamordowanych przez konwojentów SS- manów na trasach ewakuacyjnych w styczniu 1945 roku”.

Przy tym pomniku przekazaniem Światła Nadziei, odśpiewaniem hymnem, złożeniem kwiatów zakończy się Bieg Pamięci, zorganizowany dla uczczenia pamięci i męczeńskiej śmierci ofiar Marszu Śmierci.