Delegacja szkoły z wizytą w Turcji w ramach programu Comenius

W dniach 8-14 grudnia 2013 roku delegacja szkoły uczestniczyła w sesji projektu Comenius "Konflikte Klever loesen" w Arakli, miasteczku odległym o 30 km od Trabzon w Turcji. Grupa 2 nauczycieli - Agnieszka Bilska, Wojciech Dutka oraz 4 uczniów: Dorota Kowalik, Kajetan Cieśliński z klasy II IB oraz Mateusz Piszkiewicz i Michał Palatyński z klasy IIC Liceum spotkali się w tureckiej szkole, Arakli Anadolu Ogretmen Lisesi, z partnerami z Włoch, Turcji i Niemiec. Celem spotkania była praca nad kalendarzem tematycznym o rozwiązywaniu konfliktów w szkole, który będzie jednym z produktów końcowych projektu. Młodzież wymieniała się pomysłami, dyskutowała nad doborem fotografii, pracowała także nad tłumaczeniem cytatów ilustrujących zdjęcia.
Warto podkreślić serdeczną i bardzo profesjonalną atmosferę tego spotkania. Nasi tureccy gospodarze uczynili wiele, by godnie przyjąć wszystkich gości i ukazać im różnorodność kulturową swojego kraju. Projekt realizowany dzięki Unii Europejskiej stał się okazją do niezwykłego spotkania, wymiany doświadczeń, nawiązywania kontaktów i wykonywania zadań. Delegacja ZSO nr 10 tak jak i pozostali uczestnicy mieli okazję do spotkania się z dyrekcją tureckiej szkoły oraz z władzami Arakli, które bardzo ciepło przyjęły gości programu Comenius. Lokalna prasa turecka poświęciła temu wydarzeniu spory artykuł: