Gdzie kontynuują naukę nasi absolwenci?

UCZNIOWIE I ABSOLWENCI I LO DWUJĘZYCZNEGO IM. E. DEMBOWSKIEGO W GLIWICACH I ICH ZAGRANICZNE KARIERY

W obecnym roku szkolnym 27 uczniów klasy Matury Międzynarodowej otrzymało oferty studiów na najlepszych brytyjskich uniwersytetach w tym:

Imperial College London, University of Oxford, London School of Economics, King’s College London.

Dużą popularnością wśród naszych uczniów cieszą się szkockie uniwersytety: University of Edinburgh, University of Glasgow,  University of Aberdeen czy University of Dundee. Poza wysokim poziomem nauczania, dodatkowym atrybutem jest fakt, że rząd szkocki dofinansowuje w olbrzymim stopniu studia dla studentów z Unii Europejskiej, spoza Wielkiej Brytanii.

Tak wysokie liczby uczniów wybierających studia w Wielskiej Brytanii są wynikiem założonego w 2012 autoryzowanego centrum UCAS  (The Universities and Colleges Admissions Service) - centrum aplikacyjnego w którym pod kierunkiem nauczycieli, którzy sami studiowali w Wielkiej Brytanii czy USA, uczniowie otrzymują kompleksowe wsparcie w przygotowaniu aplikacji.

Jeśli chodzi o absolwentów Programu Diploma I LO Dwujęzycznego w Gliwicach, obecnie około 100 osób studiuje na prestiżowych uniwersytetach w Wielskiej Brytanii oraz USA. Wśród nich są:

Michał Gala - Massachusetts Institute of Technology, MIT;

Łukasz Kulik - Massachusetts Institute of Technology, MIT;

Patryk Balicki – University of Cambridge;

Jakub Wiaterek – University of Oxford;

Małgorzata Wojtala – University of Oxford.

Wszyscy oni prowadzą badania naukowe z wybitnymi naukowcami w tym laureatami Nagrody Nobla.

Corocznie uczniowie klasy I pre-IB z powodzeniem biorą udział w konkursach na stypendia zagraniczne głównie w szkołach brytyjskich (Szymon Zadeberny, Krzysztof Oliwa, Martyna Marcinkowska, Mateusz Kowalczuk, Julia Drabek) oraz szkołach UWC (United World College) – Michał Murzyn w Li Po Chun UWC w Hong Kongu. W tym roku uczennica Joanna Wiaterek otrzymała także stypendium w Le Régent Crans-Montana College w Szwajcarii.

Warto też podkreślić, że tegoroczny absolwent klasy IB, Jakub Drobek został przyjęty na Uniwersytet w Denver (Kolorado) w USA, gdzie będzie pogłębiał naukę fizyki.

Ponadto nasi absolwenci polskiego liceum kontynuują naukę na wielu kierunkach najlepszych uczelni w Polsce, Uniwersytetach: Warszawskim, Jagiellońskim i Wrocławskicm, AGH, SGH, Politechnice Warszawskiej, Wrocławskiej oraz Uniwersytetach Medycznych.

Jednak około 50% naszych absolwentów, ze względu na wysoki poziom nauczania matematyki w naszej szkole kontynuuje naukę na naszej rodzimej Politechnice Śląskiej.

Na zdjęciu : Łukasz Kulik, studia AeroAstro na MIT (USA) z pełnym stypendium.