IV edycja konkursu „Poznaj Polskę” już za nami

13 grudnia odbyła się IV już edycja konkursu „Poznaj Polskę” pod patronatem miesięcznika „Poznaj Swój Kraj”. Celem organizowanego od kilku lat w naszej szkole konkursu jest upowszechnianie wiedzy o kraju ojczystym. W przeznaczonym dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych konkursie wzięło udział 22 uczniów ze szkół województwa śląskiego tj. Gliwic, Zabrza, Katowic, Mysłowic, Wodzisławia oraz Mikołowa.
W tym roku uczniowie zmagali się z pytaniami dotyczącymi zróżnicowania przyrodniczego i walorów turystycznych środowiska przyrodniczego krain geograficznych Polski. W trwającym godzinę teście zawodnicy odpowiadali m. in. na pytania dotyczące charakterystycznych form rzeźby terenu, typów genetycznych jezior, profili glebowych, parków narodowych oraz obiektów turystycznych w poszczególnych regionach Polski. Nie zabrakło także pytań ułożonych przez redakcję miesięcznika „Poznaj Swój Kraj”.
W przerwie pomiędzy zmaganiami konkursowymi, a ogłoszeniem wyników wszyscy uczniowie i ich opiekunowie mogli wysłuchać prezentacji pochodzącego ze Szczyrku p. Dariusza Dziewulskiego, który samotnie objechał na rowerze kulę ziemską. Ciekawe zdjęcia i barwna opowieść o przygodach rowerowego podróżnika w Rosji, Stanach Zjednoczonych i Europie wciągnęły wszystkich słuchaczy, którzy na zakończenie prezentacji zadali mu mnóstwo pytań dotyczących zarówno kwestii praktycznych związanych z turystyką rowerową jak i odwiedzanych miejsc oraz kondycji duchowej i fizycznej podczas wyprawy.
W finale konkursu ogłoszono wyniki i wręczono nagrody, które zostały ufundowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju ZSO nr 10 w Gliwicach „Jedynka” oraz miesięcznik „Poznaj Swój Kraj”. Pierwsze trzy miejsca zdobyli uczniowie gliwickich szkół:
I miejsce: Andrzej Zięba (ZSO nr 10 w Gliwicach)
II miejsce: Łukasz Domański (LO Filomata w Gliwicach)
III miejsce: Agnieszka Lisowska (LO nr 2 im. Wróblewskiego w Gliwicach)
Zwycięzcom gratulujemy oraz zapraszamy na kolejną edycję konkursu już za rok.

IMG_8780 IMG_8695 IMG_8702 IMG_8772 IMG_8773