Kakao i piłeczki pingpongowe – czyli jak uczyliśmy się zwinnego zarządzania projektami.

Czemu nas nie było w szkole we czwartek 22.03.2018?

Duża liczba podejmowanych przez SUILO (Samorząd Uczniowski I LO) projektów i chęć poprawy efektywności pracy samorządu zaprowadziły nas właśnie tam. 22 marca już po raz drugi skorzystaliśmy z zaproszenia firmy XSolve, której model kooperacji jest świetnym przykładem zwinnego zarządzania. Podczas warsztatów prowadzonych przez przesympatyczną Scrum Masterkę - Basia Strąk, dzięki piłeczkom pingpongowym i darmowemu kakałku, trzynastka na pozór zwykłych uczniów naszej szkoły poznało nowoczesną metodę na skuteczną zespołową współpracę.

Zwinne zarządzanie projektami

Pewnie Was ciekawi, czym tak naprawdę jest zwinne zarządzanie (agile)? Mówiąc w skrócie jest to forma podejścia do organizacji pracy poszczególnych zespołów przy realizacji projektów, która zakłada, że ciągłe zmiany w procesie projektowania i wytwarzania są naturalnym elementem dostarczenia końcowego produktu. Pozwala ono na elastyczne i interaktywne (komunikacja, współpraca pomiędzy wykonawcami a klientem i odbiorcami) prowadzenie projektów. Obejmuje ono m. in. takie praktyki jak:
Scrum (obecnie najpopularniejsza),
Feature Driven Development,
Extreme Programming.

XSolve

XSolve to polska firma zajmująca się tworzeniem aplikacji i oprogramowania, której główna siedziba - (uznana za najpiękniejsze biuro w Polsce w ogólnopolskim konkursie Polska Architektura XXL) znajduję się w Gliwicach przy ulicy Królowej Bony. Bardzo mocnym atutem, który ma ogromny wpływ na funkcjonowanie całej firmy jest podział pracy. Pracownicy są podzieleni na mniejsze (najczęściej 4-9 osobowe) zespoły, które skupiają się na odrębnych projektach. W zespołach tych występują zarówno osoby bardzo zaawansowane (seniorzy), jak również mniej zaawansowane (juniorzy). W ten sposób nie ma mocniejszych i słabszych grup, a każdy pracownik działa na równi z innymi - w firmie panuje holokracja. Co bardzo ważne, każdy zespół ma stały kontakt z Product Ownerem, czyli osobą, dla której dany projekt jest realizowany, który na bieżąco sprawdza, czy proces tworzenia przebiega pomyślnie i wedle jego wizji.

Wnioski ze spotkania w XSolve

Na spotkania w XSolve mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o zarządzaniu projektami i praktycznych sposobach na udaną współpracę. Wiedza ta z pewnością przyda się każdemu, kto chce być gotowy wejść na rynek pracy w roli przedsiębiorcy, pracować w nowoczesny, kreatywny, innowacyjny sposób odpowiadający na błyskawicznie zmieniające się warunki współczesnego świata. Ale bądź co bądź naszym zdaniem najlepsza częścią było darmowe kakałko ????

Komentarze uczestników spotkania:

„Chciałabym, aby dzisiejsza szkoła była równie zwinna”
„Nigdy nie wpadłbym na połączenie pitnej czekolady, żółtych piłeczek, technik zarządzania i branży IT. A jednak efekt był niesamowity.”
„Nie zdawałem sobie sprawy, że miejsce pracy może być tak przyjemne.”
„Odpowiedzialność za zespół motywuje o wiele lepiej niż strach przed szefem.”
„To jest prawo dżungli. Jak nie clickbaitujesz, to jesteś clickbaitowany”
„Do tej pory uważałem planowanie za stratę czasu. Teraz zobaczyłem, że precyzyjne określanie celów i zadań może być niezwykle pomocne”
„Najlepsze było kakao”
Notatkę opracowali, oczywiście stosując scrum:
Dominika Kampka 3c, Jonasz Różański2c, Zofia Kaczmarek 2b, Szymek Te Tręda 3c, Rafał Górka ID, @Krzysiek Chorzewski IE, Agnieszka Bilska