List otwarty do rodziców i opiekunów uczniów gimnazjum i liceum.

Przesyłamy list otwarty w związku z udziałem szkoły w ogólnopolskim Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

Szanowni Państwo.

Wszyscy chcemy zapewnić naszym dzieciom dobrą przyszłość. Wykształcenie jest jednym z najlepszych sposobów aby to osiągnąć. W procesie kształcenia doniosłą rolę odgrywa czytanie. Na równi z pisaniem jest ono  podstawową umiejętnością współczesnego człowieka. Książka wspiera proces uczenia, od momentu kiedy pojawiła  się w historii ludzkości. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce w domu rodzinnym.
To właśnie rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci postaw i nawyku czytania. Rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom baśnie, bajki i wiersze, już w wiekach wcześniejszych. Jeszcze zanim dziecko zacznie mówić i czytać samodzielnie, powinno dobrze osłuchać  się z językiem ojczystym i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Nabywanie umiejętności czytania jest procesem długim i rozwojowym. Dlatego z czasem to szkoła przejmuje część zadań związanych z utrwalaniem zamiłowania do książek. Dzięki współpracy domu i szkoły możemy wyrobić w dziecku nawyk regularnego sięgania po książki, możemy sprawić, że czytanie będzie dla niego czymś ważnym i kojarzyć będzie się z przyjemnym spędzaniem czasu. Starsze dzieci i dorastająca młodzież również potrzebują naszego wsparcia w tym zakresie, bowiem  potrzeby czytelnicze zmieniają się wraz z wiekiem dziecka. Im starsze dziecko, tym trudniejsze teksty, tym bogatsze słownictwo, tym więcej informacji do przyswojenia. W trudnym okresie dorastania na pierwszy plan wysuwa się proces kształtowania tożsamości, a odpowiednia lektura pomaga w odnalezieniu swojego miejsca w społeczeństwie i otaczającej nas rzeczywistości. Szanowni Państwo, pamiętajmy – nie rodzimy się z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Dzieci, które od najmłodszych lat czytają i w których zaszczepimy miłość do książek, na pewno będą czytać
w przyszłości. Czytelnictwo jest co prawda doświadczeniem wewnętrznym, osobistym ale jest także zjawiskiem społecznym, a książka odgrywa ważną rolę społeczną.

Warto czytać  książki:

1..  Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możemy zapytać: Czy wiesz, co wydarzyło się później?

1. 2.Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.
  2. 3.Książki wyrabiają wrażliwość. Dziecięce problemy opisane w bajkach na pewno poruszą niejedno serduszko.
  3. 4.Czytanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
    W dziecięcym są momenty, kiedy dobra książka jest niezastąpiona.
  4. 5.Książki rozwijają pasję kolekcjonerską. Wiele wydawnictw proponuje serie czytelnicze. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.
  5. 6.Książki porządkują dziecięcy i młodzieżowy świat świat. Dzięki książkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.

7    Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami
i rodzeństwem. Kłótnia z kolegą, bratem czy siostrą to problem, ale
w wielu książkach znajdują się opowieści, które pomogą dziecku sobie
z nim poradzić.

Kto czyta :

- ma mniejsze problemy ze skupieniem uwagi,

- szybciej zapamiętuje nowe informacje,

- osiąga lepsze wyniki w nauce,

- ma mniej trudności z pisaniem prac na podany temat

- powiększa swój zasób słownictwa,

- umie poprawnie wyrażać swoje myśli i uczucia

- łatwiej kojarzy fakty,

- robi mniej błędów ortograficznych,

- ma mnóstwo tematów do rozmów,

- więcej wie,

Czytanie: - poprawia pamięć,- ćwiczy mózg,- wzbogaca słownictwo,- uczy wyrażania uczuć,- pomaga zrozumieć rzeczywistość,- uczy rozumieć innych ludzi,- dostarcza wiedzy,- uczy przyswajania nowych wiadomości,- ułatwia naukę,- utrwala zasady ortografii,- rozwija emocjonalnie,- uczy empatii,- poprawia koncentrację,- uczy cierpliwości,- przyspiesza rozwój mowy u  małych dzieci,- rozwija umiejętności komunikacyjne.

Rady dla rodziców, którzy chcą, żeby ich dzieci czytały:

1. Rozmawiaj z dzieckiem.
  2. Zawsze słuchaj, co dziecko ma Ci do powiedzenia.
  3. Kup dziecku czasopismo przeznaczone dla jego wieku.
  4. W księgarni wybieraj książki wspólnie z dzieckiem.
  5. Wybierz się ze swoim dzieckiem do biblioteki.
  6. Kontroluj, ile czasu dziecko spędza przed telewizorem czy komputerem.
  7. Rozwiązuj z dzieckiem krzyżówki, rebusy, zagadki.
  8. Zorganizujcie  wspólnie z dzieckiem  jego własną biblioteczkę.
  9. Czytaj sam- czytanie jest zaraźliwe 🙂