V edycja Konkursu “Poznaj swój kraj”

12 grudnia w naszej szkole odbyła się V edycja konkursu "Poznaj Polskę" pod patronatem miesięcznika "Poznaj swój kraj". W tym roku tematem była rzeka Wisła. Swoich sił próbowali uczniowie ze szkół ponadgimnazjalnych województwa śląskiego:

 • Gliwice - I LO, II LO, V LO, III LO oraz Liceum Filomata
 • Zabrze - II LO
 • Wodzisław - I LO
 • Mikołów - II LO
 • Katowice - III LO, X LO
 • Świętochłowice - ZSO nr1
 • Bytom - Technikum nr4

Uczestnicy mieli 60 minut, żeby zmierzyć się z zadaniami stojącymi na naprawdę wysokim poziomie. Po teście odbyła się prelekcja poprowadzona przez dr Małgorzatę Kalitę z Instytutu Filologii Słowiańskiej Uniwersytetu Śląskiego. Jej tematem był język czeski - pochodzenie, wymowa oraz różnice w stosunku do języka polskiego. Rozrywkową częścią wykładu był quiz, w którym udział mogli wziąć wszyscy obecni.
Oto wyniki konkursu:

 • I miejsce - Wojciech Haska, III LO w Katowicach
 • II miejsce - Łukasz Domański, Filomata Gliwice
 • III miejsce - Szymon Holajn, I LO w Gliwicac
 • IV miejsce - Anna Kozub, I LO w Gliwicach
 • V miejsce - Magdalena Bajer

W czołówce znalazło się aż dwóch uczniów naszej szkoły.
Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

received_1618061308260285 received_1618061288260287 received_1618061298260286