Wakacje w Niemczech

Nazywam się Kasia i chodzę do IIIA liceum. W zeszłym roku szkolnym, jako uczestniczka programu DSDII miałam możliwość otrzymania stypendium PAD. Polega ono na tym, że ludzie z całego świata są zapraszani na miesiąc do Niemiec na koszt Kultusministerkonferenz Bundesrepublik Deutschland. Zwiedzają kraj i odbywają kurs językowy. Miałam to ogromne szczęście, że zostałam zakwalfikowana do wyjazdu. Kandydaci są wybierani w 3 etapach: najpierw przez szkołę, następnie przez przedstawicielstwo Zfa w Polsce, a na koniec muszą pomyślnie przejść rozmowę kwalifikacyjną w języku niemieckim.

Pobyt w Niemczech wspominam fantastycznie. Poznałam tam niesamowitych ludzi z całego świata, m.in. z Kanady, Brazylii, Kolumbii, Rosji i Szwajcarii, poprawiłam swoją znajomość języka oraz zobaczyłam wiele interesujących miejsc. Na początku obawiałam się, że mogę mieć problemy z komunikacją w języku niemieckim, jednak bardzo szybko okazało się, że mój niepokój był bezpodstawny. Zarówno Niemcy, z którymi miałam kontakt w czasie trwania stypendium, jak i uczestnicy programu byli bardzo otwarci oraz życzliwi.

W mojej grupie było 14 stypendystów z różnych krajów i 3 opiekunów- Niemców. 17-letnia Emilia, 19-letni Adrian oraz 41-letni Sven. Razem spędzaliśmy czas w Bonn, Hamburgu i Berlinie. Zwiedzaliśmy zabytki i muzea, jeździliśmy na wycieczki na łono natury oraz chodziliśmy na imprezy kulturalne. Przez drugą połowę pobytu w Niemczech mieszkaliśmy u rodzin w Norymberdze i uczęszczaliśmy na zajęcia lekcyjne.

Mam nadzieję, że w tym roku i w kolejnych latach inne osoby z naszej szkoły także otrzymają stypendium PAD. Uważam, że jest to cenne przeżycie ze względu na styczność z innymi kulturami, nie mówiąc o nauce języka. Naprawdę warto postarać się o szansę wyjazdu.

Kasia Foszcz

ab

dc