WIZYTA PANI SUE AUSTIN Z ORGANIZACJI MATURY MIĘDZYNARODOWEJ

W środę 1 marca 2017r. pani Sue Austin z Organizacji Matury Międzynarodowej odwiedziła I LO w Gliwicach. Pani Austin jest doświadczonym edukatorem Matury Międzynarodowej prowadzącym obecnie szkolenia dla nauczycieli z wielu dziedzin i przewodniczącym zespołu autoryzacyjnego szkół. W 2010 roku autoryzowała naszą Szkołę do prowadzenia programu Diploma. Pani Austin przeprowadziła szkolenie dla nauczycieli ‘TOK Integrations’ oraz spotkała się z uczniami klasy pre-IB. Podkreśliła profesjonalność nauczycieli i wysoki poziom nauczania w programach IB w naszej Szkole.

Po powrocie do Londynu pani Austin napisała wiadomość:

Thank you so much for a brilliant visit to Gliwice. You made my brief but memorable visit very special.  I hope the teachers have a few more ideas about integrating TOK and that this will be followed up by the TOK team. If I can help further, at a distance, do let me know. I thought the pre-IB students were great - very lively, informed, and with interesting questions. I'm sure they will do well. I read your school magazines on the plane back and was fascinated. With your permission I'll show them to coordinators at my next workshop, to inspire them!

I hope we will meet again soon.

Meanwhile my very best wishes to the whole school community. Your hospitality is second to none.

Sue Austin

IMG_0737 IMG_0741 IMG_0744