WYCIECZKA KLAS IB I IC DO FUNDACJI ROZWOJU KARDIOCHIRURGII im. prof. ZBIGNIEWA RELIGI W ZABRZU

image001

Dnia 15 lutego (czwartek) klasy IB i IC liceum wraz z opiekunami wzięły udział w wycieczce do Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Zbigniewa Religi.

W pierwszej części zaplanowano dwa wykłady o sztucznym sercu, przeszczepach serca i pompach, biocybernetyce i sterowaniu robotami.

Po teorii przyszedł czas na praktykę - wszyscy uczniowie mieli okazję  wcielić się w chirurgów i spróbować swoich sił w sterowaniu robotami i używaniu specjalnych narzędzi, stosowanych na sali operacyjnej. Każdy mógł sprawdzić swoje umiejętności przy kilku stanowiskach, gdyż niemal 60  uczestników wyjazdu sprawnie podzieliło się na grupy. Dzięki temu różnorodne techniczne nowinki , które przygotowali pracownicy Fundacji, zostały w pełni wykorzystane.

Na koniec wróciliśmy do sali konferencyjnej, w której wysłuchaliśmy prelekcji poświęconej pracy banku tkanek i  dawstwa organów oraz narządów. Potem został wyemitowany film na ten temat, w którym wypowiadali się prawnicy, lekarze, przedstawiciele różnych religii a także biorcy, którym przeszczepy umożliwiły powrót do normalnego życia. Po zakończeniu projekcji była okazja, by zadać nurtujące nas pytania.

Opuszczając Fundację, mieliśmy okazję wziąć przygotowane specjalne karty, które każdy może wypełnić, jeżeli w przyszłości chciałyby zostać dawcą narządów bądź organów.

Szansa poznania działalności Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu to jedyna i niepowtarzalna okazja, by przekonać się, jak ważną i trudną jest praca lekarzy i pracowników Fundacji, którzy kontynuują wielkie dzieło prof. Zbigniewa Religi. Jest także możliwością przekonania się, że i my możemy w przyszłości pomyśleć o pracy w miejscu, które jest wizytówką Śląska w Polsce i świecie. Ten wyjazd uświadomił nam również, jak ogromne są potrzeby w zakresie pobierania narządów i organów do przeszczepu, dlatego warto popularyzować wiedzę na ten temat i rozmawiać z innymi o tym, co naprawdę ważne.

Wszystkim polecamy odwiedzenie Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii w Zabrzu - to tak niedaleko, a można się tak wiele dowiedzieć, tak wiele zobaczyć i przeżyć.

Dziękujemy Pracownikom Fundacji, którzy tyle wysiłku wkładają w przyjmowanie grup szkolnych, oraz naszym nauczycielom - opiekunom : p. A. Kotule - Zaleśny, p. B. Lenży, p. E. Mączko oraz p. T .Machi, która zorganizowała wyjazd.

image003 image005 image007 image009 image011 image013