Wymiana młodzieży ze szkołą partnerską Gymnasium Marianum w Meppen

W dniach 02.09-07.09.2018 r mieliśmy przyjemność gościć w naszych domach uczniów oraz ich opiekunów z Gymnasium Marianum w Meppen. Było to wspaniałe i bardzo ciekawe doświadczenie. Już pierwszego dnia wymiany bardzo się zintegrowaliśmy z naszymi gośćmi. Wspólnie udaliśmy się na wrotki oraz kręgle, gdzie doskonale się bawiliśmy. W poniedziałek uczniowie z Niemiec zwiedzali muzeum KL Auschwitz-Birkenau. Po powrocie do Gliwic wzięliśmy udział w zorganizowanych w szkole zabawach integracyjnych.Trzeci dzień to gra miejska, która miała na celu zwiedzenie i zapoznanie się z historią Gliwic. Przyczyniła się ona do jeszcze większego zacieśnienia relacji z naszymi nowymi przyjaciółmi i sprawiła nam wiele radości, mimo że pogoda nie dopisała. W tym dniu mieliśmy również warsztaty artystyczne oraz odwiedziliśmy palmiarnię. Na kolejny dzień zaplanowana była wycieczka do Katowic, w programie było Muzeum Śląskie oraz NOSPR. Wjechaliśmy na wieżę widokową szybu i stamtąd podziwialiśmy panoramę miasta. Czas wolny przeznaczyliśmy na wspólne zakupy w centrum handlowym. Po Katowicach nadszedł czas  na piękny Wrocław. Ogromną radość sprawiła wszystkim wizyta w Hydropolis, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o wodzie. We Wrocławiu zobaczyliśmy freski w Oratorium Marianum oraz weszliśmy na Wieżę Matematyczną podziwiać miasto z lotu ptaka. Czas wolny to Rynek oraz zakupy w pobliskich sklepach, dla chętnych pokrzepienie słodkim co nieco w kawiarniach. Piątek był dniem sportu. Udaliśmy się do  parku Chrobrego.. Graliśmy w siatkówkę oraz piłkę nożną. Po wspólnej zabawie całą grupą poszliśmy na pierogi, aby miłym, polskim akcentem zakończyć ostatni już dzień wymiany polsko-niemieckiej.

Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkanie z naszymi przyjaciółmi  z Niemiec.

Bardzo dziękujemy Paniom Karinie Barcz i Katarzynie Cieśli-Obermajer za zorganizowanie tegorocznej wymiany oraz za sprawowaną opiekę. Podziękowania składamy również Fundacji „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży” za dofinansowanie naszego projektu.

Marta Szymańska