Zapraszamy wszystkich uczniów (nie tylko naszej szkoły) na Dzień Europejskiego Parlamentu Młodzieży, który odbędzie się w naszej szkole 29.09.2018 r. Zapisy trwają do 2 września.

Dnia 29.09.2018 r. w naszej szkole odbędzie się wydarzenie Stowarzyszenia Europejskiego Parlamentu Młodzieży (EYP) Poland Gliwice 2018 - Day of EYP Poland.

Europejski Parlament Młodzieży (European Youth Parliament – EYP) to niezależna, ponadpartyjna organizacja non-profit, która działa od 1987 r. Jest to jedna z największych platform debaty i edukacji politycznej, która umożliwia młodym Europejczykom wymianę poglądów oraz zbieranie doświadczeń międzykulturowych. Każdego roku w ponad 30 krajach Europy organizowanych jest ponad 100 krajowych, regionalnych i międzynarodowych spotkań EYP zwanych „sesjami”, w których uczestniczy w sumie ponad 20 tysięcy osób.

Sesje organizowane przez EYP mają charakter symulacji prac parlamentarnych. Ich uczestnicy dzieleni są na grupy dyskusyjne (komitety) prowadzone przez doświadczonych moderatorów. Podczas prac grupy mają przedyskutować i opracować dany temat. Udział w sesjach pozwala młodzieży doświadczyć procesu demokratycznego podejmowania decyzji, wyrobić zdanie na bieżące tematy, a w konsekwencji zwiększać świadomość polityczną i społeczną.

Wydarzenie odbywające się w naszej szkole to jednodniowa sesja - zawiera wszystkie standardowe elementy sesji EYP i stanowi przystępną metodę sprawdzenia, czy metodologia EYP odpowiada danemu uczestnikowi. Obecnie trwa nabór na chętnych delegatów - dostępny pod tym linkiem: https://goo.gl/forms/HRQSiiXKGieNdrqn1. Opłata za udział w wydarzeniu wynosi 25 złotych. Nabór trwa do 2 września. Podobne sesje odbywają się w tym roku w Łodzi, Rzeszowie, oraz Wrocławiu.