28.09.2023 r. świętowaliśmy 10. rocznicę programu DSD (Deutsches Sprachdiplom) oraz współpracy ze szkołą Marianum Gymnasium w Meppen

Jubileusz programu DSD i wymiany ze szkołą partnerską

W ostatnim tygodniu września mieliśmy okazję świętować w naszym liceum okrągłą 10. rocznicę programu DSD (Deutsches Sprachdiplom) oraz współpracy ze szkołą Marianum Gymnasium w Meppen. Spotkanie to uświetniła obecność ważnych Gości

i przyjaciół języka niemieckiego, którzy wspierają nasze działania związane z programem DSD oraz z wymianą uczniowską. Tego dnia odwiedzili nas Pani Dorothea Burdzik - koordynatorka programu na Polskę południową i przedstawicielka Centrali Szkolnictwa Zagranicznego w Kolonii, która od 2012 roku pomagała nam (także w kwestiach formalnych) w procesie ubiegania się o status Centrum Egzaminacyjnego DSD w Gliwicach. Gośćmi naszymi były również Pani Dyrektor Agata Cira ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, Pani Dyrektor Krystyna Blacha
z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Nr 17 w Gliwicach-Brzezince, Pani Mariola Bucher
z Wydziału Edukacji UM w Gliwicach, uczestnicy wymiany - uczniowie z Gymnasium Marianum oraz ich opiekunowie Pani Sandra Schnaider i Pan Eric Erbacher, a także Pan Andreas Gross - obecny koordynator programu DSD w województwie śląskim i opolskim.

Oprawę artystyczną (muzyczną i literacką) przygotowali uczniowie naszej szkoły pod opieką nauczycieli germanistów.

Cieszymy się, że przy wsparciu Urzędu Miasta oraz Wydziału Edukacji UM oraz współpracując z zaprzyjaźnionymi szkołami podstawowymi od 10 lat możemy zaoferować naszym uczniom rzetelne przygotowanie do egzaminu językowego DSD  2 na poziomie B2/C1 a od roku szkolnego 2018/2019, również do egzaminu DSD1 (poziom B2).

Od 2013r. ponad 200 uczniów naszej szkoły może pochwalić się posiadaniem certyfikatu DSD 2, stwierdzającym znajomość języka niemieckiego na poziomie C1.

Program DSD w szkole to nie tylko nauka języka niemieckiego w zwiększonym wymiarze godzin, ale także poznawanie historii i kultury Niemiec. Uczestnicy programu wzięli udział m.in.: w miesięcznych międzynarodowych kursach języka niemieckiego organizowanych przez PAD (Pedagogiczna Wymiana Nauczycieli), w międzynarodowej akademii organizowanej przez Deutsche Schüler Akademie, w międzynarodowym kursie językowym Internationales Preisträgerprogramm, w trzytygodniowym kursie językowym w Bonn i Berlinie, w tygodniowym kursie DSD dla uczniów z krajów nadbałtyckich finansowanycm przez ZfA. Trzy nasze uczennice skorzystały z wyjazdu do Międzynarodowego Centrum Spotkań St. Marienthal w Ostritz w Niemczech.

Dzięki takim przedsięwzięciom nasi absolwenci programu DSD podejmują studia na wielu uczelniach w Niemczech i Szwajcarii, a troje naszych byłych uczniów otrzymało stypendia w pełni finansujące studia w Niemczech.

Dodatkowo pasjonaci języka niemieckiego uczestniczą w wymianie ze szkołą partnerską Gymnasium Marianum Meppen. Współpracę między naszymi szkołami w maju 2013r. zapoczątkowała  wizyta  Pana  Dyrektora Leo Potta w naszym liceum a już kilka miesięcy później odbyła  pierwsza wizyta grupy polskich uczniów w Meppen. Wiosną 2014r. nasi uczniowie wyjechali po raz pierwszy do Meppen. Kontynuacją działań była wizyta Pana Dyrektora Adama Sarkowicza w Gymnasium Marianum w 2018 roku.

Od września 2014  wymiana odbywa się regularnie (poza czasem pandemii), tzn. przyjazd grupy niemieckiej następuje jesienią, a rewizyta grupy polskiej wiosną tego samego roku szkolnego. Grono nauczycieli aktywnie działających w projekcie stale powiększa się: do Pani Kariny Barcz, która od początku wdrażała przedsięwzięcie w życie, dołączyła Pani Katarzyna Cieśla-Obermajer (pełniąca od kilku lat funkcję koordynatora wymiany), Pani Agnieszka Grzesik i Pan Krzysztof Cybul oraz Pan Adam Dziedzic. Przy różnych aktywnościach związanych z wymianą wspierają nas też nauczyciele innych przedmiotów. Projekt ten możemy realizować dzięki wsparciu i dofinansowaniu  PNWM (Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży), dzięki przychylności Rodziców i Dyrekcji.

Warto przypomnieć, że od 2013 roku w programie wzięło po 150 uczniów z każdej ze szkół, była to dla nich świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i przyjaźni, poznania kultury kraju sąsiada, uczestniczenia w życiu szkolnym i pozaszkolnym swoich koleżanek
i kolegów oraz do zwiedzenia regionu Dolnej Saksoni w Niemczech i Śląska w Polsce

Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o programie DSD i wymianie ze szkołą partnerską.

10 lecie wymiany

Nasi absolwenci na uczelniach w Niemczech