‘’Die beste Reise meines Lebens‘’

Nazywam się Aleksandra Chciuk i jestem tegoroczną maturzystką klasy IIID. Od 02.11. do 09.11.2019 miałam możliwość uczestniczenia w tygodniowym wyjeździe zorganizowanym we współpracy z Goethe-Universität we Frankfurcie nad Menem. W wyniku rekrutacji została wybrana grupa osób z Węgier, Czech oraz 9 osób z całej Polski. Choć informacja o otrzymaniu miejsca była dla mnie prawdziwym zaskoczeniem, z pewnością mogę stwierdzić, że był to najlepszy wyjazd mojego życia. Głównym celem wycieczki było zapoznanie się z ofertą uniwersytetu oraz z kulturą i tradycjami Niemiec. Każdy z uczestników miał możliwość wzięcia udziału w dowolnie wybranych przez siebie wykładach, prelekcjach i ćwiczeniach. Wybór był naprawdę ogromny. W trakcie 3 dni mogliśmy poczuć się jak prawdziwi studenci. Samodzielnie musieliśmy trafiać do odpowiedniego kampusu w mieście, odnajdywać się w rozkładzie zajęć, sal i miejsc ze stołówkami. Zajęcia były przeprowadzane w całości w języku niemieckim bez ułatwień dla uczestników programu. Po każdym z nich należało sporządzać sprawozdanie i napisać opinię, czy tego typu zajęcia lub kierunek studiów faktycznie odpowiada naszym oczekiwaniom. Ja zdecydowałam się wybrać wykłady z kierunku prawa (Rechtswissenschaft), polityki (Politikwissenschaft), logiki oraz historii. Choć wykłady
i ćwiczenia wymagały ogromnego skupienia oraz znajomości słownictwa z określonego obszaru, to forma zajęć  bardzo mi się podobała. Każda lekcja była poprzedzona 15 minutowym powtórzeniem a następnie wprowadzeniem do tematu. Podczas zajęć niemal wszyscy uczestnicy zajęć byli niezwykle zaangażowani i wchodzili w interakcje z wykładowcami, co pozytywnie mnie zaskoczyło . Oczywiście sam wyjazd nie ograniczał się jedynie do czasu spędzanego w budynku uniwersytetu. Wraz ze studentami różnych kierunków mieliśmy okazję bliżej poznać kulturę i zwyczaje Niemiec. Podczas kolacji poza ośrodkiem odwiedziliśmy najstarszą frankfurcką restaurację, gdzie kosztowaliśmy tradycyjnych dań takich jak np.:  Kartoffelklöße, Frankfurter Schnitzel mit Grünersoße, czy regionalnego Apfelwein. Podczas pozostałych dni uczestniczyliśmy w zajęciach integracyjnych oraz zwiedzaliśmy m.in Eissportahlle, Van Gogh Museum, śliczne miasteczko położone niedaleko  Frankfurtu - Hindenberg, czy Mainzer Gutenberg-Gymnasium, gdzie mieliśmy możliwość porozmawiania z uczniami na temat różnic w szkolnych systemach. Dla naszej grupy zostały również przeprowadzone warsztaty na temat różnic etnicznych, kulturowych i  ich wpływu na kształtowanie się stosunków pomiędzy ludźmi. Podczas całego wyjazdu staraliśmy się porozumiewać wyłącznie w języku niemieckim, co nie tylko poszerzyło nasze kompetencje językowe, ale i również pozwoliło nawiązać nowe przyjaźnie z osobami z Węgier czy z Czech. Jako grupa w bardzo krótkim czasie zintegrowaliśmy się, a wspólnie przeżyte chwile na długi czas pozostaną w naszej pamięci.

Aleksandra Chciuk