I Konferencja DeMUN (Dembowski Model United Nations) za nami

W dniach 1-3 grudnia 2023 uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego im. E. Dembowskiego w Gliwicach zorganizowali I Konferencję DeMUN (Dembowski Model United Nations), czyli modelowe obrady Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Konferencja odbywała się na terenie szkoły (w nowym budynku) oraz Politechniki Śląskiej (aula Centrum Edukacyjno-Kongresowego). W trakcie jej trwania uczestnicy debat, uczniowie liceum z Gliwic oraz całej Polski, wcielali się w rolę delegatów państw, których pozycję i interesy mieli reprezentować w swoich komitetach. Na pozycję delegata albo prowadzącego debatę w danym komitecie można było aplikować przez stronę mymun.com od końca lipca br.

Delegaci obradowali w różnych komitetach i zajmowali się wieloma problemami. I tak, Rada Bezpieczeństwa ONZ zajmowała się przewrotem w Nigrze, Bank Światowy pracował nad polepszaniem przepływu informacji i zapobieganiem przyszłym kryzysom finansowym. Celem Komitetu ds. Rozbrojenia i Bezpieczeństwa Międzynarodowego było wzmocnienie infrastruktury z dobie zagrożeń i ataków cybernetycznych. Biuro ONZ ds. Narkotyków i Przestępczości zajmowało się problemem rozprzestrzeniania się korupcji w sporcie, w tym ustawianiem meczów i dopingiem. Natomiast Gabinet Kryzysowy obradował nad klinczem występującym w alternatywnej historycznej rzeczywistości.

Ostatniego dnia wszyscy delegaci symulowanego Zgromadzenia Ogólnego ONZ przedstawiali oraz głosowali nad rezolucjami, które powstały w wyniku dialogu i kompromisu w poszczególnych komitetach.

Uczniowie szkoły, którzy zorganizowali debatę:

Maja Kierzkowska

Wojciech Mienciuk

Michalina Lempart

Natalia Brzozowska

Zuzanna Pietrzak (otrzymała nagrodę)

Wojciech Tutajewicz

Bruno Królikowski (otrzymał nagrodę)

Franciszek Janasik (otrzymał nagrodę)

Emilia Wilk

Vanessa Hajda (otrzymała nagrodę)

Jan Krawczyk  (otrzymał nagrodę)