IV Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju

W tym roku obchodzimy 78 rocznicę tragicznego marszu śmierci i równocześnie 78 rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL  AUSCHWITZ  BIRKENAU.

17 stycznia 1945 roku Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu Auschwitz i jego podobozów.  Do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili ok. 56 tys. więźniów. Kierowali ich na zachód do innych obozów.  Kolumny więźniów miały się składać wyłącznie ze zdrowych ludzi, którzy podołają trudom długiego marszu. Wśród ewakuowanych znalazło się jednak sporo chorych. Obawiali się, że pozostanie w obozie będzie oznaczało śmierć. Podczas marszów zginęło co najmniej 9 tys. więźniów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba ta mogła sięgnąć nawet 15 tys. osób. Umierali oni z głodu, zimna, zmęczenia. Część z nich została zastrzelona przez Niemców. Ofiary marszów zostały zakopane po drodze

13  stycznia 2023 r. dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń z Oświęcimia wyruszył Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Bieg odbył się na trasie Oświęcim-Gliwice, czyli na szlaku jednego z dwóch marszów śmierci wyprowadzonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w styczniu 1945 r. Bieg rozpoczął się pod pomnikiem ostatnich ofiar obozu oświęcimskiego i miał charakter sztafetowy. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele szkół chorzowskich,  a I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne w Gliwicach reprezentował nauczyciel j. polskiego p. Tomasz Pyzik.

Bieg zakończył się na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach, przy pomniku, na którym widnieje płyta z napisem „Zbiorowe mogiły więźniów KL Auschwitz zamordowanych przez konwojentów SS-manów na trasach ewakuacyjnych w styczniu 1945 roku”.
Około godziny 17.00 przy w/w pomniku na uczestników biegu oczekiwali dyrektorzy: I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gliwicach – pan Adam Sarkowicz i  Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie – pan Harald Kajzer oraz grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Doroty Majewskiej i p. Kariny Barcz.
Uroczystość zakończono zapaleniem zniczy oraz złożeniem kwitów.