Lato w Niemczech

Lato w Niemczech- relacja Małgorzaty Racis z miesięcznego pobytu w Niemczech w ramach programu DSD II realizowanego w naszej szkole.

Gosia była uczestnikiem międzynarodowego kursu językowego: Internationales Preisträgerprogramm, do którego zakwalifikowało się 12 uczniów z całej Polski będących w programie DSD.

Nazywam się Gosia i chodzę do IIIA liceum. W zeszłym roku szkolnym, jako uczestniczka programu DSDII miałam możliwość otrzymania stypendium PAD. Polega ono na tym, że ludzie z całego świata są zapraszani na miesiąc do Niemiec na koszt Kultusministerkonferenz Bundesrepublik Deutschland. Zwiedzają kraj i odbywają kurs językowy. Chociaż nie mogłam w to uwierzyć, udało mi się przejść pomyślnie wszystkie etapy kwalifikacji i spędzić połowę wakacji w Niemczech.

Wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na 12-osobowe grupy. W mojej znalazły się osoby z Mołdawii, Libanu, Kenii, Chin oraz Polski. Pierwsze pięć dni spędziliśmy w Bonn, gdzie mieliśmy okazję lepiej się poznać. Na początku obawiałam się problemów z komunikacją w języku niemieckim, jednak szybko się okazało, że wszyscy są bardzo mili i otwarci, a świadomość tego, że pozostali uczestnicy programu również popełniają błędy, pomogła mi w pokonaniu oporów przed posługiwaniem się tym językiem, dzięki czemu mogłam poprawić swoją płynność.

Kolejne dwa tygodnie spędziliśmy u rodzin goszczących w małej miejscowości pod Hamburgiem. W tym czasie uczęszczaliśmy do szkoły na specjalnie zorganizowane dla nas lekcje, przede wszystkim języka niemieckiego, ale także matematyki, polityki, geografii i historii. Czasami mieliśmy także okazję udać się na „normalne” lekcje w niemieckiej szkole, towarzysząc naszym Niemcom. Czas poza szkołą spędzaliśmy głównie na zwiedzaniu okolicy oraz Hamburga.

Ostatnie dwa tygodnie spędziliśmy w Berlinie oraz Monachium. W stolicy zobaczyliśmy i zwiedziliśmy najważniejsze zabytki, takie jak Brama Brandenburska, Bundestag czy Berlińska Wieża Telewizyjna. Poznaliśmy też bliżej historię Muru Berlińskiego i jego upadku. Z kolei będąc w Monachium, mieliśmy okazję wybrać się w góry i znaleźć się na najwyższym szczycie Niemiec – Zugspitze. Ze względu na to, że Niemcy bardzo dbają o pamięć o II wojnie światowej, jeden dzień poświęciliśmy na zwiedzenie byłego obozu koncentracyjnego Dachau. Oprócz tego dużo czasu spędziliśmy na integracji z innymi grupami, dzięki czemu mogliśmy poznać osoby pochodzące z innych krajów, niż uczestnicy z naszej grupy.  Razem mieliśmy okazję m.in. pójść do teatru improwizowanego czy na karaoke oraz zagrać w typowo niemiecką odmianę kręgli.

Pobyt wspominam wspaniale. Dzięki bardzo dobremu zaplanowaniu czasu przez naszych opiekunów z Niemiec mogłam zobaczyć bardzo dużo oraz poznać osoby z całego świata i dowiedzieć się wiele ciekawych rzeczy o ich kulturze. Moja grupa bardzo się zintegrowała przez ten miesiąc i myślę, że mimo upływu czasu pozostaniemy w kontakcie.

Wszystkich  uczestników programu DSDII chciałabym zachęcić do postarania się o to stypendium, gdy tylko pojawi się taka możliwość. Dzięki niemu można spędzić za granicą znakomity miesiąc wśród wspaniałych osób, ucząc się przy okazji języka. Naprawdę warto!

Gosia Racis