Podsumowanie wrześniowej wymiany ze szkołą w Meppen

W dniach 24.09-29.09.2023 r. odbyła się polsko- niemiecka wymiana. Uczniowie z Gimnasium Marianum z Meppen w Niemczech zawitali w Polsce. Mieli możliwość zobaczyć i poznać: Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau, Kraków, Katowice,  kopalnię Guido w Zabrzu a przede wszystkim nasze miasto Gliwice. Sześć dni pobytu zleciało niezwykle szybko, każda sekunda była zaplanowana, nie przeszkadzało nam to jednak w lepszym poznaniu naszych Gości.

Dotarli oni do Gliwic w niedzielę, 24.09. o godz. 9:30, po piętnastu godzinach podróży. Odebraliśmy ich z Centrum Przesiadkowego i od razu zabraliśmy do domu, gdyż cały dzień był przeznaczony tylko dla nas. Pokazaliśmy miasto, wspólnie zjedliśmy obiad, co było dokonałą okazją do wzajemnego lepszego poznawania się.

Odkrywanie swoich cech, poznawanie upodobań kontynuowaliśmy w poniedziałek. Rozpoczął się on od zajęć integracyjnych w grupach. Dzięki p. Grzesik, p. Majewskiej, p. Świtońskiej, p. Obławskiej oraz pomysłom naszych Gości mogliśmy: poćwiczyć niemiecki, zdecydować, czy wolimy góry, czy morze, dowiedzieć się, co znaczą nasze imiona , trochę pośpiewać a także, co najważniejsze, poznać wszystkich uczestników wymiany.                                                                                                                Po tak spokojnym i radosnym poranku przyszedł czas na najpoważniejszy punkt programu wymiany - wyjazd do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau w dzisiejszym Oświęcimiu. Z opowieści Koleżanek i Kolegów z Niemiec wiemy, że była to dla nich niezwykle poruszająca wycieczka – to, co zobaczyli i usłyszeli o historii obozu i jego więźniach, każdym z nich wstrząsnęło, wrócili bogatsi o nowe doświadczenia, refleksje, smutną, ale jakże ważną wiedzę.

W trzecim dniu wymiany, we wtorek 26.09. pojechaliśmy na wycieczkę do Krakowa. Spacerując zabytkowymi uliczkami, zwiedzaliśmy miasto pod okiem przemiłej Pani Przewodnik. Zobaczyliśmy: smoka wawelskiego, Starówkę, Kazimierz i wiele innych rozpoznawalnych miejsc. Na obiad nasi goście mieli okazję spróbować typowego polskiego dania. Wszystkim bardzo smakowało! Był też czas na kupowanie pamiątek i eksplorowanie grodu Kraka już bez przewodnika. Wiemy, że grupie z Niemiec najbardziej podobał się Rynek i Sukiennice.

Dzień później, w środę 27.09. wybraliśmy się na wycieczkę do Zabrza i Katowic. Wyjechaliśmy ok. 9.00. i  po niedługim czasie dotarliśmy do Kopalni Guido w Zabrzu. Wszyscy byli bardzo podekscytowani. Podzieliliśmy się na 2 grupy: polską i niemiecką. Przewodnicy opowiadali o historii i celach pracy kopalni na przestrzeni lat. Po zakończonym zwiedzaniu mogliśmy skorzystać z czasu w podziemnej kawiarni, co było niecodziennym doświadczeniem.

Następnym punktem naszego wyjazdu było Centrum Handlowe Silesia w Katowicach. Tam też zjedliśmy pyszny obiad. Po podzieleniu się na mniejsze grupy mieliśmy czas na zakupy. Każdy z nas po tym dniu był bardzo zadowolony, ponieważ poznaliśmy i pokazaliśmy zarówno historię naszego regionu, jak i nowoczesne możliwości Śląska.

Także czwartek, 28.09. to poznawanie i historii, i nowoczesności – tym razem w naszym mieście. Po zbiórce o godz. 9.00. udaliśmy się do Domu Pamięci Żydów Górnośląskich w Gliwicach. W muzeum podzieliliśmy się na grupy i przygotowywaliśmy prezentacje na temat II wojny światowej. Mieliśmy także możliwość słuchania ciekawych opowieści Pani Przewodniczki. Następnie udaliśmy się na teren Politechniki Śląskiej, gdzie także pracowaliśmy w grupach. Był to idealny czas rozwoju intelektualnego, ale także dalszej integracji i dobrej zabawy.                                                                             Po opuszczeniu murów Politechniki udaliśmy się na pyszny obiad w stołówce studenckiej przy ul. Łużyckiej.

Po posiłku mieliśmy przyjemność uczestniczyć w naszej szkole w uroczystej Akademii z okazji dziesięciolecia wymiany Gliwice-Meppen oraz realizacji programu DSD. Po uroczystości na wszystkich czekał słodki poczęstunek na miłe zakończenie wspólnego dnia.

Piątek, 29.09., czyli ostatni dzień wymiany, tradycyjnie zaczął się zbiórką o godzinie 9.00., ale dla odmiany miał być pełen aktywności fizycznej. Mieliśmy możliwość uczestniczenia w grach zespołowych, zorganizowanych w nowej hali gimnastycznej naszego liceum. Na koniec naszego spotkania odbył się także wspólny taniec uczestników wymiany. Następnie udaliśmy się na nasz ostatni wspólny posiłek. Po obiedzie wszyscy wrócili do domów, by pomóc naszym Gościom w przygotowaniach do wyjazdu. Miejscem ich wspólnego pożegnania było Centrum Przesiadkowe w Gliwicach.

Gorąco dziękujemy wszystkim, którzy przygotowali, zaangażowali się i umożliwi nam udział w poznaniu naszych rówieśników z Gimnasium Marianum w Meppen i przeżyciu wraz z Nimi tych wyjątkowych dni.