Relacja uczestników z marcowej wymiany z Gymnasium Marianum w Meppen

W dniach od 9 do16 marca 2024 uczestniczyliśmy pod opieką Pani Katarzyny Cieśli -Obermajer i Pani Agnieszki Grzesik w wymianie uczniowskiej z Gymnasium Marianum
w Meppen, w Niemczech. W ciągu tego tygodnia mieliśmy okazję zwiedzić malowniczy region Emsland, pogłębić wiedzę historyczną i kulturową, zacieśnić więzi z naszymi koleżankami i kolegami ze szkoły partnerskiej a także doskonalić znajomość języka niemieckiego (a czasem również angielskiego).

Plan wymiany  obfitował we wszelakie atrakcje - od wycieczek krajoznawczych
(wyspa Norderney na Morzu Północnym), przez interaktywne zwiedzanie miasta Münster, wyprawę do kompleksu pałacowego Clemenswerth w Sögel połączoną z warsztatami “Autoportret- Selfie”, wizytę w stoczni Meyer-Werft w Papenburgu, spotkanie z Panem Burmistrzem w Ratuszu miasta Meppen,  zwiedzanie Muzeum Historii Lokalnej w Haren, integrację z niemieckimi koleżankami kolegami podczas wspólnych zajęć sportowych, po - chyba ulubione wydarzenie grupy - warsztaty i wspólne pieczenie ciastek w piekarni Coppenrath w Geeste.

Dobry humor i towarzystwo nigdy nas nie opuszczały, podobnie jak brytyjska pogoda. Słońca doświadczyliśmy tylko jednego dnia pobytu. Najważniejsi są jednak ludzie, których mieliśmy okazję poznać, zapoznać się z ich kulturą i obyczajami oraz pogłębić relacje, które pozostaną z nami na długo! To była niezapomniana przygoda!

Projekt wymiany ze szkołą partnerską jest dofinansowany przez organizację  Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.