Relacja z Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju

28 stycznia 2020 r. z Oświęcimia wyruszył Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Celem wydarzenia było upamiętnienie ofiar Marszu Śmierci z KL Auschwitz do Gliwic w jego 75. rocznicę.

Bieg odbył się na trasie Oświęcim-Gliwice, czyli na szlaku jednego z dwóch marszów śmierci wyprowadzonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w styczniu 1945 r. Bieg rozpoczął się pod pomnikiem ostatnich ofiar obozu oświęcimskiego. Młodzież pobrała Światło Pokoju zachowane z państwowych uroczystości upamiętniających wyzwolenie KL Auschwitz-Birkenau odbywających się dzień wcześniej pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Bieg miał charakter sztafetowy. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele szkół chorzowskich, bieruńskich, mikołowskich i reprezentacja I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego w Gliwicach w składzie: Roksana Willsch, Filip Buława, Michał Dyło i Mikołaj Mrózek. Kapitanem gliwickiej drużyny był nauczyciel j. polskiego z I LO, ultramaratończyk Tomasz Pyzik.

Tego dnia uczniowie kl. IIC z gr. społeczno-językowej I Liceum Ogólnokształcącego Dwujęzycznego pod opieką p. Doroty Majewskiej złożyli kwiaty i zapalili znicze przy tablicach upamiętniających gliwickie podobozy pracy przymusowej KL Auschwitz, tzn. Gleiwitz I przy ul. Przewozowej 32, Gleiwitz II przy ul. Pszczyńskiej i Gleiwitz III przy ul. Robotniczej 4. Natomiast uczniowie SP z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 6 złożyli kwiaty przy tablicy podobozu KL Gleiwitz IV przy dzisiejszej ulicy Generała Władysława Andersa.

W Gliwicach miała miejsce uroczystość oddania czci ofiarom Auschwitz pochowanym na Cmentarzu Centralnym. W tym podniosłym i wzruszającym wydarzeniu przygotowanym przez dyrektora I LO, p. Adama Sarkowicza i nauczycielkę historii z naszej szkoły - p. Dorotę Majewską oraz delegację ze Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi Nr 6 im. Noblistów Polskich w Gliwicach, wzięły udział władze miasta i przedstawiciele gliwickich służb mundurowych. Uroczystość uświetniła orkiestra KWK Sośnica. Zakończenie biegu nastąpiło w gliwickim Domu Pamięci Żydów Górnośląskich oraz na Cmentarzu Lipowym, gdzie mieści się pomnik 79 więźniów KL Auschwitz zamordowanych na terenie Gliwic podczas Marszu Śmierci w styczniu 1945 r.