Relacja z pierwszej wymiany młodzieży w Hiszpanii realizowanej w ramach projektu Erasmus+ “Młody człowiek w obliczu wyzwań obecnego świata”

W ramach otrzymanej akredytacji programu Erasmus+, 6 uczniów naszej szkoły miało możliwość wzięcia udziału w pierwszym etapie projektu "Youth challenges of the modern world". Organizatorem wydarzenia była szkoła średnia Isla Verde w Algeciras w Hiszpanii. Uczniowie takich krajów jak: Polska, Serbia, Rumunia i Hiszpania mieli możliwość uczestniczyć w różnorodnych zajęciach związanych z projektem. Warsztaty dotyczyły np: zastosowań programów sztucznej inteligencji, zasad przeprowadzania debat oraz nauki flamenco. Dodatkowo uczniowie mieli okazję wziąć udział w konferencji online z europarlamentarzystami pochodzącymi z Algeciras. Usłyszeli o zasadach funkcjonowania instytucji unijnych, w tym m.in. o możliwościach odbycia w nich staży. Odbyło się również spotkanie z burmistrzem Algeciras, panem Jose Ignacio Landaluce. Młodzież uczestniczyła także w wycieczce do Sewilli. Cały pobyt w Hiszpanii może być uznany za wyjątkowo udany, Z niecierpliwością czekamy na kolejne wydarzenia w ramach projektu.

"Dziennik pokładowy - podróż i pobyt w Algeciras na południowym krańcu Hiszpanii"

Niedziela 12.11.2023
Startujemy! Na lotnisku im. Fryderyka Chopina w Warszawie zbieramy się wczesnym rankiem, jeszcze przed 5:00. Lot minął spokojnie. Wieczorem dotarliśmy do Algeciras, gdzie przed zaprzyjaźnioną szkołą Isla Verde czekali już na nas nauczyciele oraz rodziny goszczące uczniów. Ale gorąco, ok. 25 stopni!

Poniedziałek 13.11.2023
To nasz pierwszy dzień w szkole. Zanim zaczęły się międzynarodowe zajęcia uczniów z 1LO w Gliwicach wraz z koleżankami i kolegami z Hiszpanii, Serbii i Rumunii, odbyło się spotkanie w auli szkolnej. Tu szkolna orkiestra odegrała wszystkie cztery hymny narodowe. To był podniosły moment, byliśmy szczerze wzruszeni. Zajęcia w klasie przebiegały bardzo dynamicznie i dotyczyły zastosowań metod/programów sztucznej inteligencji.

Wtorek 14.11.2023
Dziś dzień polityczny. Z samego rana w szkolnej auli połączyliśmy się z europarlamentarzystką pochodzącą z Algeciras, panią Irią Campo Fernandez. Uczniowie usłyszeli o zasadach funkcjonowania instytucji unijnych, w tym m.in. o możliwościach odbycia w nich staży. Po konferencji całą kilkudziesięcioosobową grupą udaliśmy się do Urzędu Miasta w Algeciras, gdzie zasiedliśmy w historycznej sali obrad. Miało też miejsce krótkie spotkanie z burmistrzem miasta, panem Jose Ignacio Landaluce oraz pamiątkowe fotografie. Po przerwie na lancz zwiedzaliśmy miasto, m.in. port oraz przepiękny park miejski; rozmawialiśmy też o gospodarce miasta, migracjach i polityce.

Środa 15.11.2023
Hurrra, jedziemy na wycieczkę do Sewilli! To przepiękne miasto jest stolicą regionu Andaluzji. Jednocześnie jest to światowa stolica flamenco. Zwiedziliśmy starodawny zamek królewski z przepięknymi ogrodami pełnymi pomarańczy i pawi królewskich. Obok zamku stoi monumentalna Katedra Najświętszej Marii Panny, największa katedra na świecie. Widzieliśmy też Złotą Wieżę nad rzekę Gwadalkiwir, która jest głównym źródłem wody południowej Hiszpanii. Po przejściu obok Parlamentu Andaluzji, trafiliśmy na Plac Hiszpański. W drodze powrotnej wszyscy śpiewaliśmy w autokarach, niektórzy także tańczyli flamenco.

Czwartek 16.11.2023
To był dzień debat na wzór tych parlamentarnych w Brukseli czy Luksemburgu. Uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach, a dla rozprostowania nóg tańczyli flamenco na płycie boiska szkolnego. Przepięknie było! Wieczorem miała miejsce uroczysta kolacja pożegnalna władz szkoły z koordynatorami przybyłymi z Polski, Serbii i Rumunii oraz z uczniami. Pięknie się wszyscy wspólnie bawiliśmy, a do domów wróciliśmy ok. północy.

Piątek 17.11.2023
Dziś dzień poświęcony bioróżnorodności. Całą międzynarodową grupą udaliśmy się na kilkukilometrową wycieczkę uliczkami miasta, by dotrzeć do stacji bioróżnorodności w porcie w Algeciras. Tam wysłuchaliśmy interesujących prelekcji o rozwoju okolicznej fauny i flory oraz o realizowanych programach namnażania i obserwacji żółwi wodnych. Około południa wróciliśmy do szkoły, by odebrać certyfikaty uczestnictwa i zrobić ostatnie pamiątkowe zdjęcia z lokalną koordynatorką programu Erasmus, panią Marią Jose Paramo Gutierez oraz z dyrektorem szkoły Isla Verde, panem Francisco de Asis Iglesiasem. Pożegnania nadszedł czas… na twarzach uczniów pojawiły się krokodyle łzy. Tak, zintegrowaliśmy się i zaprzyjaźniliśmy serdecznie. Nich te relacje trwają! Na lotnisku w Pyrzowicach wylądowaliśmy ok. 22:00. Czekali na nas już rodzice. 🙂

Hasta la proxima! Adiós!!!!