Relacja z wakacyjnego wyjazdu językowego uczennic do Niemiec – doświadczenia naukowe w klasztorze

25 lipca 2020 r.  trójka naszych uczennic - Victoria Piontek i Karolina Pelka z klasy IIC oraz Daria Klimaszewska z klasy IIA, wyjechała do Międzynarodowego Centrum Spotkań St. Marienthal, znajdującego się w Ostritz w Niemczech. Uczestniczyły w  3-dniowym wydarzeniu, organizowanym przez Towarzystwo Frauhofera, zwanym European Talent School. Młodzież w wieku od 16 do 19 lat z Czech, Polski i Saksonii przybyły Ostritz, aby wziąć udział w jednym z czterech kursów i połączyć czas wakacji  z nauką.

Zajęcia odbywały się przez cały dzień –od 8:00 do 21:00 i  były prowadzone w formie praktyk: Daria, jako uczestniczka kursu o iluzjach optycznych oraz fizycznych właściwościach światła, zbudowała własny teleskop oraz spektrometr, natomiast Karolina i Victoria wróciły do domów z podstawowymi umiejętnościami “hakowania” i programowania. Nauczyciele tłumaczyli dany temat po niemiecku, wspomagając się językiem angielskim. Całe przedsięwzięcie było sfinansowane przez Towarzystwo, a uczestnicy przebywali w  klasztorze sióstr cysterek St. Marienthal.

Oprócz  zajęć praktycznych  odbywały się również wykłady, prowadzone przez członków Towarzystwa Frauhofera .Dotyczyły one zakresu badań prowadzonych przez w/w Towarzystwo. Z powodu pandemii koronawirusa, wykłady te były prowadzone przez internet. Odbywały się także zajęcia artystyczne, a także  zajęcia ruchowe  na świeżym powietrzu, a dzień przed wyjazdem odbyły się dwugodzinne warsztaty-uczestnicy musieli przekazać w formie rysunków notatki z zajęć, każdy uczestnik musiał wykonać też  plakat o tym, czego nauczył się podczas pobytu.

Organizatorzy zadbali o bezpieczeństwo uczestników European Talent School, zamieszczając w każdej sali płyn do dezynfekcji rąk. Obowiązywał nakaz noszenia maseczek w trakcie przemieszczania się po  klasztorze. W jadalni obowiązywał dodatkowo nakaz noszenia jednorazowych rękawiczek.

O tym wydarzeniu uczennice zostały poinformowane przez Andreasa Grossa, który wraz z panią Kariną Barcz przygotowuje uczniów naszej szkoły do egzaminu DSD.

Po jego zdaniu, otrzymuje się certyfikat Deutsches Sprachdiplom, który poświadcza znajomość języka niemieckiego i pozwala uczniom na naukę na niemieckich uniwersytetach. Dzięki przygotowaniom do egzaminu uczestniczki kursu nie miały problemów z komunikacją i z łatwością przyswajały nową wiedzę.

Wydarzenie jest coroczne, dlatego zachęcamy  do wzięcia udziału w kolejnej edycji, która odbędzie się w wakacje 2021 roku. Jest to możliwość, aby  nauczyć się nowych umiejętności oraz spędzić miło czas w międzynarodowym towarzystwie.