Relacja z wycieczki do Kijowa, Moskwy i Mińska

W dniach 25 maja – 2 czerwca 42 uczniów naszej szkoły wzięło udział w wycieczce, podczas której mieliśmy okazję zwiedzić 3 wschodnioeuropejskie stolice – Kijów, Moskwę i Mińsk. Wyjazd zorganizowany przez prof. Dorotę Majewską rozpoczął się od nocnego przejazdu do Kijowa, gdzie następnego dnia zobaczyliśmy między innymi Ławrę Peczerską, czyli klasztor, którego historia sięga XI wieku! W planie nie mogło także zabraknąć zobaczenia Złotej Bramy, o którą Bolesław Chrobry miał wyszczerbić sobie miecz oraz głównego placu – Majdanu. Osoby dorosłe miały możliwość udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego w budynku Wydziały Konsularnego Ambasady Rzeczpospolitej Polskie w Kijowie. Dzień zakończył się rejsem po Dnieprze, podczas którego mogliśmy podziwiać otaczające tereny zielone, które podobno zajmują aż jedną trzecią powierzchni miasta.

Kolejny dzień upłynął nam pod znakiem wyczerpującej podróży do kolejnej stolicy, tym razem Moskwy. Po drodze zobaczyliśmy ważne dla historii Polski miejsce – cmentarz katyński w Bykowni, gdzie w latach 1937-1938 NKWD rozstrzelało i pochowało w tajemnicy ponad 3000 polskich obywateli. Ku pamięci poległych rodaków zapaliliśmy w tym miejscu znicze i złożyliśmy wieniec.

Po nocnym przyjeździe do Moskwy i krótkim odpoczynku rozpoczęliśmy zwiedzanie stolicy Rosji. Pierwszego dnia zobaczyliśmy m.in. Muzeum Kosmonautyki i Ogólnorosyjskie Centrum Wystawowe (WDNCh), z imponującymi budynkami wzniesionymi w tym miejscu 80 lat temu. Następnym przystankiem była historyczna dzielnica Kitaj-gorod, w tym nowoczesny Park Zariadje. Mieliśmy także przyjemność zobaczyć sławny Plac Czerwony, budynek Państwowego Muzeum Historycznego z Kaplicą Iwerską i wizytówkę Moskwy – Bazylikę św. Wasyla. Kolejnym odwiedzonym przez nas miejscem był Kreml, gdzie zobaczyliśmy car-armatę i car-dzwon, a także cerkwie Archanielską i Zwiastowania. Dalej przeszliśmy do zbrojowni, czyli muzeum, w którym znajdowało się mnóstwo ciekawych przedmiotów, od biżuterii, strojów i przedmiotów religijnych po zbroje i piękne karoce. Podczas spacerowania po stolicy odwiedziliśmy także galerię Ochotnyj Riad, Sobór Kazańskiej Ikony Matki Bożej, GUM czy sklep z zabawkami „Dietskij Mir”. Dzień zakończył się spacerem przez Świąteczny i Kolorowy Bulwar.

29 maja rozpoczął się wjazdem na wieżę telewizyjną Ostankino, gdzie mogliśmy obejrzeć panoramę Moskwy. Widok zapierał dech w piersiach, mimo że ludzie wyglądali z tej wysokości jak mrówki, to wszystkie ogromne budynki nadal zadziwiały swoimi rozmiarami. Dzięki interaktywnym ekranom mieliśmy także możliwość zobaczenia panoramy nocą, a także wersji z lat 60. – nietrudno się domyślić, że krajobraz uległ od tego czasu wielu zmianom. Następnie udaliśmy się do Galerii Trietiakowskiej, gdzie przyjrzeliśmy się dziełom rosyjskich artystów XX wieku. Różnorodne eksponaty cieszyły oko, a czasem zachęcały nas do amatorskich interpretacji. Końcowy spacer po Moskwie zahaczył o Park Gorkiegoo, Chram Chrystusa Zbawiciela, a także Stary Arbat – dawną dzielnicę artystów.

Ostatni dzień w Rosji wiązał się z odwiedzeniem Mauzoleum Lenina, przy okazji odwiedzając cmentarz przy Murze Kremlowskim, gdzie leżą m.in. Jurij Gagarin i Józef Stalin. Ale nie był to ostatni odwiedzony przez nas cmentarz tamtego dnia – następna była najważniejsza moskiewska nekropolia, czyli cmentarz Nowodziewiczy. Pokaźny obszar jest miejscem pochówku rosyjskich artystów, polityków i innych sławnych osobowości, takich jak Michał Bułhakow, Wiaczesław Mołotow, Dmitrij Szostakowicz, czy Nadieżda Siergiejewna Alliłujewa – druga żona Józefa Stalina. Tuż obok odwiedziliśmy klasztor Nowodziewiczy, a później udaliśmy się do imponującej dzielnicy Moskwa City, zadziwiającej swoją nowoczesnością i rozmiarem. Po rejsie rzeką Moskwą kontynuowaliśmy zwiedzanie najpiękniejszych stacji metra, które po trzech dniach podróży nie było nam już obce. Dzień zakończył pobyt w Parku Zwycięstwa, po czym wyruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku Białorusi.

W godzinach porannych następnego dnia odwiedziliśmy miejsce katastrofy Smoleńskiej, gdzie również złożyliśmy wieniec i znicze. Spacerując po mieście wstąpiliśmy do XII-wiecznego soboru Piotra i Pawła i soboru Uspienskiego. Zobaczyliśmy tez Kreml i klasztor Franciszkanów, a także pobliski cmentarz. Wyruszyliśmy w dalszą podróż do cmentarzu polskich oficerów w Katyniu, ostatnie miejsce, w którym spoczął nasz wieniec i znicze. Ta lekcja historii szczególnie poruszyła wszystkich uczestników wycieczki i z pewnością zapadnie im w pamięć. Dzień zakończył się pobytem w Mińsku, który zwiedziliśmy z przewodnikiem spacerując i odwiedzając min.: Kościół katolicki św. Szymona i św. Heleny (w którym wierni modlą się często po polsku), Wyspę Łez na rzece Swisłocz i uroczą starówkę.

Wycieczka zakończyła się odwiedzeniem dwóch ciekawych miejsc. Pierwszym z nich był XVI-wieczny zamek w Mirze, pierwowzór zamku z Pana Tadeusza. Dowiedzieliśmy się w tym miejscu wielu historycznych ciekawostek. Zanim przekroczyliśmy granicę wstąpiliśmy jeszcze do twierdzy w Brześciu, zbudowanej w 1842 roku, bronionej w 1941 roku przez Armię Czerwoną w bitwie z wojskami III Rzeszy.

Podróż po wschodniej Europie przyniosła nam szereg nowych doświadczeń i mnóstwo pięknych wspomnień! Z pewnością wielu z nas zapragnie odwiedzić te fascynujące kraje ponownie, być może odkrywając kolejne, niesamowite miejsca…

Na koniec składamy serdeczne podziękowania naszym opiekunom: Dyrekcji Szkoły – Panu Adamowi Sarkowiczowi i Pani Annie Niegowskiej oraz Paniom Dorocie Majewskiej i Agnieszce Konopce. Dziękujemy za troskę, dbanie o nas oraz wspaniałą atmosferę podczas wyjazdu.