Relacja z wymiany językowej uczniów w Meppen

Moin!

Poniedziałek:

Wycieczka na wyspę Norderney

Pierwszy dzień wymiany zaczął się od całodniowej wycieczki ma malowniczą wyspę Norderney. Dostaliśmy się tam pociągiem a następnie promem. Na wyspie uczestniczyliśmy w zwiedzaniu z przewodnikiem. Mogliśmy zobaczyć np. rybacką chatkę obecnie używaną jako ciekawa lokalizacja do urządzenia wesela oraz armatę używaną niegdyś do informowania statków o obecności przeszkody w postaci wyspy gdy marynarze nie mogli jej zobaczyć z powodu mgły. Na wyspie wiał wiatr o prędkości 80 km/h, dla wielu z nas był to najsilniejszy wiatr jaki przeżyliśmy na własnej skórze, często trudno było przez niego chodzić. Było to jednak ciekawe i niepowtarzalne doświadczenie. Z powodu wichury odwołane zostały niektóre kursy promu, więc niestety musieliśmy wracać z wyspy wcześniej niż było to planowane. Mimo to dobrze bawiliśmy się na wyspie.

Wtorek :

Wyjazd do Lingen

Rano wyjechaliśmy pociągiem do Lingen, gdzie w domu artystycznym braliśmy udział w przeróżnych projektach i warsztatach. Lepienie z gliny, malowanie rękami to tylko parę z nich, a wszystko zgodnie z tematem tego dnia: kreatywność bez granic :). Po zajęciach udaliśmy się całą grupą na pyszny obiad. Wzmocnieni dobrym włoskim jedzonkie

m wybraliśmy się na zwiedzanie Lingen gdzie mogliśmy podziwiać kolorowy rynek oraz zrobić drobne zakupy. Wczesnym wieczorem wróciliśmy pociągiem do domów naszych partnerów gdzie spędziliśmy miły wieczór.

Środa:

W wycieczkach tego dnia brali udział jedynie uczniowie z Polski.

Rano wyjechaliśmy do Centrum Dokumentacji Maczkowa w obecnym Haren. Zapoznaliśmy się tam z historią polskiej enklawy założonym w tym małym miasteczku przez 1. Dywizję Pancerną generała Stanisława Maczka istniejącą w latach 1944-47. Kustosz muzeum zaprezentował nam zbiory w języku polskim, co było dla nas miłą niespodzianką. 😉

Następnym przystankiem na naszej trasie była stocznia Meyer w Papenburgu. Mogliśmy się przyjrzeć z (nie) bliska pracy braci ‘stoczniarzy’ przy budowie przyszłego ogromnego wycieczkowca zamówionego przez wytwórnię Disney. Po wizycie w stoczni zjedliśmy bardzo sycący obiad w restauracji. Potem udaliśmy się do miejsca pamięci na terenie byłego obozu koncentracyjnego w Esterwegen, gdzie wraz z przewodnikiem i jego polskim tłumaczem zwiedziliśmy pozostałości po dawnych barakach obozowych.

Wycieczki tego dnia podobały się całej grupie łącząc interesujące tematy ((bardzo) duży statek) z okazją do refleksji nad przeszłością.

Czwartek:

Zwiedzanie Münster i gra Miejska

Po porannej podróży pociągiem wylądowaliśmy w Munster.  Otrzymaliśmy zestawy do gry terenowej, podzieliliśmy się na drużyny i rozpoczęliśmy świetną zabawę. Technologia prowadziła nas poprzez zadania i uroki pięknego miasta. Po godzinie 15:00 oddaliśmy zestawy świetnej zabawy i udaliśmy się na obiad we własnym zakresie. Następnie po długim dniu wróciliśmy, pociągiem do Meppen.

Piątek:

Zajęcia sportowe, pożegnanie i powrót

Dzień rozpoczęliśmy od zwiedzania miasta. Wiceburmistrz przedstawił nam historię Meppen oraz oprowadził nas po pięknym budynku Ratusza. Pierwszą część tego dnia zakończyliśmy obejrzeniem filmu promocyjnego miasta w sali konferencyjnej oraz otrzymaliśmy małe podarunki.

Po powrocie do szkoły braliśmy udział w przeróżnych rozgrywkach sportowych takich jak niemiecka wersja dwóch ogni, koszykówka czy siatkówka. Dało nam to możliwość integracji i dobrej sportowej zabawy.

Po dwóch godzinach fizycznej aktywności wzięliśmy udział w zorganizowanym dla nas grillu pożegnalnym. Towarzyszyły mu tańce i pozytywna atmosfera idealnie kończąca nasz pobyt w Meppen.

O godzinie 17:00 nadszedł czas na pełne emocji pożegnania i odjazd naszego autokaru z powrotem do Polski.

Z wymiany zabraliśmy wiele niezapomnianych doświadczeń. Mimo intensywnego planu udało nam się wypocząć od typowego szkolnego życia. Mogliśmy poznać codzienne życie w innym kraju i wykryć różnice pomiędzy Polska a Niemcami. Plan wymiany zapewnił nam poznanie wielu interesujących faktów o regionie Emsland. Teraz z niecierpliwością czekamy na wizytę naszych gości z Niemiec w czerwcu.

Na koniec chcemy bardzo serdecznie podziękować naszym opiekunom - Pani Katarzynie Cieśli - Obermajer oraz Panu Adamowi Dziedzicowi za wspaniałe zorganizowanie całej wycieczki i świetną koordynację. Dziękujemy również Pani Angieszce Grzesik, Pani Karinie Barcz oraz Panu Krzysztofowi Cybulowi.

Bis dann!