Relacje z wymiany Erasmus+: Dziedzictwo kulturowe – wizyta I LO Dwujęzycznego w Delitzsch w Niemczech

Dzień nr 1

Grupa 9 uczniów wraz z dwoma opiekunami z I LO Dwujęzycznego w Gliwicach od niedzieli 22.09 przebywa z wizytą w Niemczech w miejscowości Delitzsch. W trakcie 5 dni będziemy wspólnie zwiedzać tutejszą szkołę, miejscowość oraz okoliczne miejsca mające dawniej charakter przemysłowy, a obecnie stanowiące obiekty kultury.

Za nami zwiedzanie Delitzsch, uroczej miejscowości z 25 tysiącami mieszkańców w Saksonii. Dzisiaj udajemy się do Leipzig, a pojutrze do Ferropolis - Miasta Stali. W czwartek zwiedzamy Drezno, a w piątek -  w drodze powrotnej - Berlin.

Dzień nr 2

Za grupą młodzieży z Polski, Niemiec, Holandii i Hiszpanii kolejny dzień wymiany. Pogoda dopisała. Cały dzień spędziliśmy w Leipzig ("Lipsk" po polsku), gdzie z pomocą Uczennicy z niemieckiej szkoły zobaczyliśmy wiele ciekawych obiektów, takich jak:  Uniwersytet, Opera, Pomnik Goethego, dawny budynek Ratuszu, obecny Budynek Ratuszu,  Stację kolejową, Kościół Św. Tomasza z pochowanym tam ciałem J. S. Bacha oraz pomnik "Bitwy Narodów". Wszystkim polecamy wycieczkę do tego, drugiego co do wielkości miasta w Niemczech!

Dzień nr 3

W środę wszyscy Uczniowie wraz z Nauczycielami udali się do Ferropolis, Miasta Żelaza, gdzie oglądaliśmy kopalnię odkrywkową węgla brunatnego i olbrzymie maszyny, którymi go wydobywano. Obecnie ten teren służy jako park rekreacyjny, gdzie odbywają się również koncerty czy są kręcone filmy, np. Mad Max.

Dzień nr 4

Ostatni dzień razem spędziliśmy zwiedzając z przewodnikami Drezno. Przeszliśmy się po Starym Mieście poznając jego historię. Widzieliśmy Zamek w Dreźnie, Semperoper, Zwinger, Kościół Św. Marii oraz Tarasy Brühla. Po południu popłynęliśmy statkiem wycieczkowym po Łabie. Pogoda dopisała!

Dzień nr 5

Z samego rana pożegnaliśmy Rodziny goszczące nas w Delitzsch i udaliśmy się do Berlina. Niestety pogoda nie sprzyjała. Udało nam się jednak zobaczyć kilka atrakcji turystycznych, jak Parlament, Wieżę Telewizyjną czy Bramę Brandenburską oraz Mur Berliński. Następny wyjazd w marcu - tym razem do Terrassy w Hiszpanii, który zakończy dwuletni projekt.