Zapraszamy na Szkolny festiwal Explory

I Liceum Ogólnokształcące Dwujęzyczne im. E. Dembowskiego w Gliwicach ma zaszczyt organizować 27 listopada br.  Szkolny Festiwal Explory, który jest pierwszym z trzech etapów Konkursu Explory. Udział w konkursie umożliwia szkolnym pasjonatom nauki i technologii zaprezentowanie swoich projektów badawczych z dowolnych dziedzin naukowych oraz skonfrontowanie ich z ekspertami. To także okazja by zdobyć doświadczenie w prezentowaniu swoich badań. Wybrane przez jury projekty przejdą do kolejnego etapu. Festiwal będzie organizowany we współpracy z Politechniką Śląską.

Zapraszamy uczniów śląskich szkół do udziału.

Wszelkich informacji udziela szkolny koordynator, pani Anna Bul: abul@lo1.gliwice.pl

Informacje o konkursie Explory

Konkurs Explory daje Młodym Talentom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych. Konkurs składa się z trzech etapów:
W pierwszym etapie uczestnicy zgłaszają projekty i prezentują je w Szkolnym Konkursie Explory. Najlepsze zgłoszone w tym etapie projekty przechodzą do etapu regionalnego. Uczestnicy prezentują wyniki swoich badań na Regionalnych Festiwalach Naukowych Explory odbywających się w różnych miastach Polski w okresie wiosennym (marzec – czerwiec). Spośród prezentowanych prac jury wyłania najlepsze, które przechodzą do ostatniego etapu.
Finał konkursu odbywa się jesienią (wrzesień/ październik) w ramach organizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii wydarzenia - Gdynia Explory Week.

Do konkursu można zgłaszać projekty z każdej dziedziny, ale praca musi mieć charakter naukowy. Ważne jest, by projekt proponował nowe rozwiązania, był ciekawy i nowatorski. Warto pamiętać, że projekt będzie oceniany także pod kątem jego możliwych zastosowań praktycznych

Na etapie zgłoszenia do Konkursu nie trzeba mieć gotowych wyników badań – wystarczy, że uczestnik rozpoczął badania i wiedział co, w jaki sposób chce zbadać.

W konkursie można zdobyć cenne nagrody oraz wyróżnienia.

I nagroda - stypendium naukowe w wysokości 10 000 zł
II nagroda - stypendium naukowe w wysokości 7 000 zł
III nagroda - stypendium naukowe w wysokości 5 000 zł

Nagroda za innowację społeczną w wysokości 3000 zł od Fundacji Zaawansowanych Technologii 
Wyróżnienia to wyjazdy na najbardziej prestiżowe zagraniczne konkursy naukowe dla młodzieży między innymi w USA, Rumunii, Holandii i Belgii. Finaliści E(x)plory mogą wygrać wyjazdy na następujące konkursy:
REGENERON ISEF

Największy światowy konkurs naukowy dla uczniów organizowany od 1958 roku. W konkursie bierze udział ponad 1600 uczniów, 1000 projektów z 70 krajów. Towarzyszy mu szereg imprez i wydarzeń m.in. spotkania z noblistami.www.student.societyforscience.org/intel-isef

Expo-Sciences International

Prestiżowe targi naukowe dla uczniów organizowane od 1987 roku przez międzynarodową organizację MILSET. Młodzież z całego świata prezentuje ponad 1000 projektów z kilkunastu dziedzin naukowych. Za każdym razem konkurs odbywa się w innym miejscu na świecie.

Dodatkowo finaliści Konkursu Explory dostają indeks na Gdański Uniwersytet Medyczny.

Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w Szkolnym Festiwalu Explory, który jest pierwszym z trzech etapów Konkursu Explory, który umożliwia szkolnym pasjonatom nauki i technologii zaprezentować swoje projekty badawcze z dowolnych dziedzin naukowych oraz skonfrontować je z ekspertami. To także okazja by zdobyć doświadczenie w prezentowaniu swoich badań. Wybrane przez jury projekty przejdą do kolejnego etapu. Festiwal będzie organizowany we współpracy z Politechniką Śląską.
 
Krótka hitoria osiągnięć uczniów I LO w Gliwicach w konkursie:
ROK 2018

Uczniowie: Paweł Kochany, Weronika Moń, Julia Opania, Jan Byrczek

Tytuł projektu: Sekwestracja CO₂ z użyciem polimerów w celu wykorzystania go do produkcji związków organicznych.

Opis projektu: Zmodyfikowana Synteza Fischera Tropscha umożliwia wykorzystanie dwutlenku węgla do syntezy związków organicznych m.in. metanu oraz paliw syntetycznych. Przedmiotem pracy uczniów była sekwestracja dwutlenku węgla (m.in. z powietrza, spalin, biogazu) z wykorzystaniem polimerów, w szczególności poliwinyloaminy (PVAm), w celu pozyskania najbardziej opłacalnych i ekologicznych rozwiązań dla wdrożenia syntezy Fischera Tropscha w nowoczesnym przemyśle petrochemicznym. Uczniowie realizowali swój projekt we współpracy z pracownikami naukowymi Politechniki Śląskiej.

https://www.youtube.com/watch?v=4Aiiv0TCWV8

Rezultaty: uczniowie uzyskali tytuł finalisty konkursu i tym samym otrzymali możliwość studiowania na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (każda osoba z tej grupy wykorzystała tę możliwość).

ROK 2019 i 2020

Uczniowie: Piotr Domanowski, Filip Buława, Marcin Hnat

Tytuł projektu: CPS M [Custom Printed Submarine Modular].

Opis projektu: Projekt CPS M jest tanim, niewielkim oraz poręcznym przedmiotem do badań zbiorników wodnych. Jego formą jest bezzałogowa łódź podwodna, inaczej dron. Dzięki możliwości dowolnego dopasowania kluczowych części wyposażenia poprzez dodawanie tzw. modułów, takich jak m.in. pH metr, termometr, przyrząd do pobierania próbek wody i wiele innych, dron może dostosować się do specyficznych potrzeb odbiorców z różnych dziedzin nauki. Konsekwencją tego założenia jest możliwość wykorzystywania go zarówno przez naukowców, jak i przez entuzjastów, którzy są ciekawi podwodnego świata. Aby możliwe było wykonanie całkowicie hydrodynamicznej konstrukcji drona, która jednocześnie spełni wszelkie inne założenia, wykorzystano technologię druku 3D.

https://www.explory.pl/laureat/filip-bulawa-piotr-domanowski-marcin-hnat,166

https://www.youtube.com/watch?v=vBQGP3_0V5w

Rezultaty: 2019: uczniowie uzyskali tytuł finalisty konkursu i tym samym otrzymali możliwość studiowania na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

2020: uczniowie uzyskali tytuł finalisty konkursu i tym samym otrzymali możliwość studiowania na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym (skorzystał jeden z uczniów), uczniowie uzyskali Nagrodę specjalną Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, uczniowie uzyskali akredytację na udział w Międzynarodowych Targach Nauki i Inżynierii Regeneron.

https://www.explory.pl/news/2021/5/laureaci-konkursu-explory-z-nagrodami-specjalnymi-regeneron-isef,270