SZYMON ZADEBERNY (ID) OTRZYMAŁ 2-LETNIE STYPENDIUM W PRESTIŻOWEJ WINDERMERE SCHOOL W ANGLII

SZYMON ZADEBERNY, uczeń klasy pre-IB I Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach otrzymał prestiżowe, dwuletnie stypendium British Alumni Society w Windermere School https://www.windermereschool.co.uk/  w północnej Anglii, krainie zwanej Lake District, obfitującej w jeziora (Windermere, Ullswater) i góry (najwyższy szczyt Anglii Scafell Pike, 978 m n.p.m.). Stanowiła ona inspirację dla artystów, szczególnie w dobie romantyzmu. To z nią związani są poeci William Wordsworth, Samuel Taylor Coleridge oraz Robert Southey (zwani angielskimi poetami jezior), a także pejzażysta John Constable, który nazwał ją "najpiękniejszym w świecie krajobrazem" (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lake_District)

Szymon będzie realizował Diploma Programme Matury Międzynarodowej. Jest już piątym stypendystą z naszej szkoły, który w ostatnich dwóch latach otrzymał możliwość zdobycia matury w prestiżowych szkołach na świecie:

ANTONINA KIEŁKOWSKA - stypendystka Bruton School for Girls http://www.brutonschool.co.uk/   w południowo – zachodniej Anglii, obecnie otrzymała ofertę studiów na Uniwersytecie Cambridge na kierunku Natural Sciences w Pembroke College

BARTEK JEZIERSKI - stypendysta United World College Dilijan http://uwcdilijan.org/  w Armenii

KRZYSZTOF OLIWA – kolega z klasy Martyny - stypendysta Dulwich College http://www.dulwich.org.uk/   w Londynie od przyszłego roku szkolnego.

MARTYNA MARCINKOWSKA – stypendystka Box Hill School, Mickleham, Dorking http://www.boxhillschool.com/  w Anglii od przyszłego roku szkolnego.

I Liceum Ogólnokształcące w Gliwicach jest liderem w Polsce pod względem ilości stypendystów oraz absolwentów, którzy studiują lub będą w przyszłym roku studiować na najlepszych uczelniach na świecie w tym Massachusetts Institute of Technology (MIT), Uniwersytetu Cambridge czy London School of Economics. Zawdzięczamy to szkolnemu Centrum UCAS (Scentralizowane Centrum Aplikacji na Uniwersytety Brytyjskie) oraz najlepszym nauczycielom. W tym roku 47 uczniów otrzymało oferty studiów na najlepszych uniwersytetach brytyjskich.

Szymon Zadeberny