Uczennice i uczniowie Jedynki wzięli udział w symulacji obrad ONZ w Nowym Jorku

W dniach 22-28 marca uczennice i uczniowie naszej szkoły otrzymali niesamowitą szansę aby wraz z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica w Lublinie wziąć udział w znanym na całym świecie projekcie edukacyjnym: Change the World,  Model United Nations  (CW MUN) w Nowym Jorku, organizowanym przez Associazione Diplomatici dla ponad 5000 uczniów szkół ponadpodstawowych z całego świata.

Uczennice i uczniowie naszej szkoły, aby zagwarantować sobie wyjazd na konferencję musieli napisać list motywacyjny, który miał udowodnić odpowiedni poziom zaangażowania w zagadnienia omawiane na konferencji.

Model United Nations to konferencje, podczas których uczestnicy jako reprezentanci poszczególnych państw członkowskich debatują nad konkretnymi problemami współczesnego świata. Wynikiem dyskusji są rezolucje, które następnie są  poddawane głosowaniu.

Wyjazd był bardzo owocny a zdobyte doświadczenia pozwolą uczestnikom na budowanie lepszego świata w przyszłości.

 

Udział w konferencji był możliwy dzięki Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji, która pokryła koszty konferencji oraz wsparciu finansowemu Rady Rodziców.

 

 

RELACJA

 

21.03 spotkaliśmy się na lotnisku aby polecieć na modelowe obrady ONZ do Nowego Jorku. Wiedząc, że będą one trwały 3 dni zamierzaliśmy maksymalnie wykorzystać pozostałe 3 dni na zwiedzanie i eksplorację miasta.

Po długim locie z przesiadką we Frankfurcie, Nowy Jork przywitał nas małą niespodzianką gdyż wyjazd z lotniska był wyjątkowo trudny. Przebudowy, przesiadki i  niekoniecznie działające automaty, które miały nam sprzedać bilety na metro. Niektóre nie rozpoznawały naszych kart, niektóre pobierały opłatę wielokrotnie, czasem również nie wydawały reszty. Na szczęście później nasze finanse działy już całkiem dobrze. Zmęczeni lotami, zakupem biletów 🙂 oraz zmianą czasu zdecydowaliśmy się na krótki spacer i sen, żeby rano udać się na zwiedzanie miasta.

W środę po śniadaniu ruszyliśmy promem na Staten Island, żeby korzystając ze słonecznej aury pooglądać Statuę Wolności. Później poszliśmy na spacer dzielnicą finansową, widzieliśmy słynnego byka i podziwialiśmy Memoriał 9/11. Zwiedziliśmy również Museum of Modern Art. Po tej uczcie dla oka i ducha rozdzieliliśmy się na dwie grupy. Pierwsza część z nas poszła na wieczorny spacer po mieście a druga również  na spacer ale do teatru, na spektakl na Broadwayu (biletu udało nam się kupić jeszcze w Polsce). Po absolutnie spektakularnym musicalu Moulin Rouge, z gwiazdorską obsadą udaliśmy się do hotelu, do którego chwilę wcześniej zawitała ekipa z wieczornego spaceru.

Czwartek był równie ekscytujący - zaczęliśmy nasz dzień spacerem przez Central Park do MET na kolejne już spotkanie ze sztuką. Później krótkim spacerem przez Harlem udaliśmy się na kampus Uniwersytetu Columbia. Później znowu nastąpił podział na grupy, niektórzy eksplorowali miasto a reszta pojechała do Barclays Center Oglądać mecz NBA - Brooklyn Nets vs Cleveland Cavaliers. To było fantastyczne doświadczenie. Mimo ekscytacji wiedzieliśmy, że zaraz po powrocie musimy się położyć spać gdyż obrady ONZ rozpoczynały się następnego dnia.

W piątek rano z  uczniów na wycieczce zmieniliśmy się w różne delegacje i te role pełniliśmy do niedzieli

Maja i Iga reprezentowały Maltę w Radzie Bezpieczeństwa ONZ,

Daria reprezentowała Bahrain zajmowała się sprawami wyżywienia i rolnictwa,

Mateusz i Zosia jako delegacja Australii pracowali na rzecz rozbrojenia i bezpieczeństwa międzynarodowego,

Wojtek i Miron byli delegacją Norwegii i zajmowali się sprawami własności intelektualnej,

Magda i Weronika jako reprezentacja Namibii i Wiktor i Eliot jako reprezentacja Rosji pracowali dla WHO,

Krzysiu i Stasiu jako delegacja Australii zasiadali na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Pracowaliśmy w salach konferencyjnych hotelu ale dwukrotnie byliśmy także w siedzibie głównej ONZ. Tam uczestniczyliśmy w panelach poruszających różne zagadnienie polityczne. Wśród gości byli włoski Minister Obrony Narodowej, czy były prezydent Serbii. Największym zaskoczeniem była jednak wiadomość wideo nagrana dla uczestników przez burmistrza Kijowa, Władimira Kliczkę.  Po obradach, mimo zmęczenia dalej eksplorowaliśmy miasto. Udaliśmy się na Brooklyn Bridge czy Empire State Building.

Po trzech dniach ciężkiej pracy nadszedł dzień wyjazdu (dobrze, że mieliśmy jak wrócić bo strajkująca lufthansa odwołał nasz lot). Zanim jednak ruszyliśmy na lotnisko byliśmy w Muzeum Guggenheima, na Soho oraz w Chinatown i Little Italy.  Potem to już lot do domu i następnego dnia powrót do szkolnej rzeczywistości.