Uczestniczyliśmy w zakończeniu V Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju

W tym roku obchodzimy 79 rocznicę tragicznego marszu śmierci i równocześnie 79 rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego KL AUSCHWITZ BIRKENAU.

17 stycznia 1945 roku Niemcy rozpoczęli ewakuację obozu Auschwitz i jego podobozów. Do 21 stycznia w Marszach Śmierci wyprowadzili ok. 56 tys. więźniów. Kierowali ich na zachód do innych obozów. Kolumny więźniów miały się składać wyłącznie ze zdrowych ludzi, którzy podołają trudom długiego marszu. Wśród ewakuowanych znalazło się jednak sporo chorych. Obawiali się, że pozostanie w obozie będzie oznaczało śmierć. Podczas marszów zginęło co najmniej 9 tys. więźniów. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba ta mogła sięgnąć nawet 15 tys. osób. Umierali oni z głodu, zimna, zmęczenia. Część z nich została zastrzelona przez Niemców. Ofiary marszów zostały zakopane po drodze

18 stycznia 2024 r. dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń z Oświęcimia wyruszył V Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju. Bieg odbył się na trasie Oświęcim-Gliwice, czyli na szlaku jednego z dwóch marszów śmierci wyprowadzonych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz w styczniu 1945 r. Rozpoczął się pod pomnikiem ostatnich ofiar obozu oświęcimskiego i miał charakter sztafetowy. Wzięli w nim udział uczniowie i nauczyciele szkół chorzowskich.

Bieg zakończył się na Cmentarzu Centralnym w Gliwicach, przy pomniku, na którym widnieje płyta z napisem „Zbiorowe mogiły więźniów KL Auschwitz zamordowanych przez konwojentów SS-manów na trasach ewakuacyjnych w styczniu 1945 roku”.

O godzinie 17.00 przy w/w pomniku na uczestników biegu oczekiwali: dyrektor Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie – pan Harald Kajzer, prezes Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach - dr Karol Nawrocki, oraz grupa uczniów z naszej szkoły pod opieką p. Doroty Majewskiej i p. Tomasza Pyzika.
Uroczystość zakończono zapaleniem zniczy oraz złożeniem kwiatów.

Więcej informacji o biegu na stronie IPN:

https://katowice.ipn.gov.pl/pl3/aktualnosci/195877,V-edycja-Biegu-Pamieci-ze-Swiatlem-Pokoju-Oswiecim-Gliwice-18-stycznia-2024.html