Uczniowie ILO z wizytą w Gymnasium Marianum w Meppen

W dniach 10 – 17 marca 2018 roku odbyła się wymiana z uczniami z niemieckiej szkoły, Gymnasium Marianum, znajdującej się w Meppen, niewielkim mieście w północno-zachodniej części Niemiec, tuż przy granicy z Holandią. Przez tydzień młodzież z naszej szkoły mogła zobaczyć jak wygląda życie u naszych zachodnich sąsiadów. W ramach wyjazdu zorganizowane było wiele nietypowych i interesujących atrakcji, które zachwyciły zarówno nas jak  i naszych niemieckich rówieśników.

Ten niezapomniany, pełen atrakcji tydzień rozpoczęliśmy od wizyty w szkole, gdzie obserwowaliśmy jak wyglądają lekcje w tym kraju. Po południu uczciliśmy piątą rocznicę naszej wymiany w auli szkoły partnerskiej. Podczas uroczystości Pan Leo Pott oraz Pan Adam Sarkowicz podpisali umowę dzięki, której uczniowie naszych szkół będą mogli uczestniczyć w lekcjach oraz poznawać region podczas dłuższych, studyjnych, wizyt.

Kolejnego dnia odwiedziliśmy wyspę Norderney. Mogliśmy obserwować ogromny odpływ z przewodnikiem. Zobaczyliśmy również nadmorską miejscowość o tej samej nazwie, co wyspa.

Na trzeci dzień przypadała wizyta w Münster, którego główną atrakcją była wizyta w Escape Roomie. Można było wybrać język angielski, jednak wiele naszych kolegów podjęło wyzwanie i zdecydowało się na niemiecki. Następnie wszyscy otrzymali czas wolny na upragnione zakupy.

W czwartek odwiedziliśmy imponującą stocznię w miejscowości Papenburg, a także zwiedziliśmy centrum miasta. Następnie udaliśmy się do byłego obozu koncentracyjnego z czasów II Wojny Światowej w miejscowości Esterwegen, gdzie wysłuchaliśmy niezwykle ciekawej prelekcji.

W piąty dzień naszej wyprawy przypadały warsztaty plastyczne w położonej zaraz obok miejscowości Lingen. Następnie pakowanie, pożegnanie z rodziną i powrót do domu z nadzieją na ponowne odwiedzenie tego wspaniałego miejsca w najbliższym czasie.

Wymiana nauczyła nas naprawdę dużo i pozwoliła przełamywać kolejne bariery, a także umożliwiła poznanie wielu zwyczajów, panujących u naszych zachodnich sąsiadów.

Wymianę zorganizowały Pani Profesor Katarzyna Cieśla- Obermajer oraz Pani Profesor Karina Barcz. Dziękujmy.

Lista dla chętnych do wzięcia udziału w kolejnej wymianie jest otwarta. Można się zapisywać u Pani Profesor Obermajer oraz Pani Profesora Barcz.

Antoni Awramienko