Wycieczka do Macedonii

W dniach 25.03 – 01.04.2015 r. piętnastu uczniów z klas I i II liceum miało okazję uczestniczyć w wymianie międzynarodowej z Liceum Ekonomicznym im. Kuzmana Josifoskiego Pitu w Prilepie w Macedonii. Organizatorami wymiany uczniowskiej były panie Zofia Dembowska i Agnieszka Tondera-Sala oraz pan Marjan Temovski i pani Spasija Neshkoska Cuculeska.

Celem wymiany było stworzenie strony internetowej w trzech językach: polskim, macedońskim i angielskim, zawierającej informacje turystyczne dotyczące południowo-zachodniej Macedonii.

Podczas wymiany mieszkaliśmy u naszych macedońskich kolegów i koleżanek, którzy bardzo gościnnie nas przyjęli. Dzięki temu mogliśmy dowiedzieć się, jak wygląda codzienne życie w tym kraju, poznać tamtejsze obyczaje oraz spróbować tradycyjnych dań kuchni macedońskiej. Wspólnie z Macedończykami zwiedziliśmy miasta: Prilep, Kruszewo – najwyżej położone miasto na Bałkanach oraz Ochryd – miasto położone nad malowniczym jeziorem, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Pierwszego dnia poznaliśmy rodziny, z którymi mieliśmy spędzić cały tydzień, a następnie zmęczeni, lecz szczęśliwi poszliśmy spać.

Nazajutrz spotkaliśmy się razem w szkole, gdzie poznaliśmy podstawowe fakty na temat Macedonii, następnie zwiedziliśmy muzeum historyczne, muzeum ikon prawosławnych oraz muzeum tytoniu – narodowego wyrobu Macedonii. Wieczorem mieliśmy okazję spróbować swoich sił we wspinaczce sportowej oraz rozegrać mecz koszykówki w pobliskiej szkole. Trzeciego dnia odwiedziliśmy Ochryd, jedno z najpiękniejszych miast w Macedonii, leżące nad zapierającym dech w piersiach jeziorem Ochrydzkim, otoczonym ośnieżonymi górami.

Następnego dnia zwiedziliśmy Kruszewo – najwyżej położone miasto na Bałkanach, gdzie znajduje się muzeum najwybitniejszego Macedońskiego piosenkarza i społecznika - Tosze Proeskiego oraz surrealistyczna budowla upomiętniająca antytureckie powstanie Ilindeńskie. Wieczorem zjedliśmy wspólnie kolację, na którą składały się tradycyjne macedońskie potrawy, takie jak ajvar, tavce gravce czy burek. Po posiłku razem zatańczyliśmy Oro – narodowy taniec o wielu odmianach. Ostatniego dnia, opracowując zebrane informacje dotyczące odwiedzonych miejsc, w grupach stworzyliśmy projekt broszury turystycznej promującej Macedonię.

Z wymiany wróciliśmy bogatsi o nowe doświadczenia oraz wiedzę o przepięknym kraju, jakim niewątpliwie jest Macedonia. Zawarte znajomości i przyjaźnie będziemy mieli okazję odnowić jesienią, kiedy to uczniowie z Macedonii odwiedzą nasz kraj. Oczekujemy ich z niecierpliwością i mamy nadzieję, że Polska spodoba im się tak samo, jak nam przypadła do gustu Macedonia.