Relacja z wymiany wrześniowej ze szkołą z Meppen oczami uczniów

Kolejna, tym razem jubileuszowa edycja wymiany z Gymnasium Marianum za nami!

We wrześniu gościliśmy w naszych domach nasze koleżanki i kolegów ze szkoły w Meppen.

Trzeci tydzień września upłynął nam następująco:

NIEDZIELA 24.09.2023 - Dzień przyjazdu naszych gości

Połowa uczniów z polskiej grupy nie spała już od godziny 5 rano, wyczekując na przyjazd koleżanek i kolegów z Meppen. Autokar dojechał na Centrum  Przesiadkowego bezpiecznie i punktualnie. Gdy nasi goście wysiedli z autobusu, dopiero do nas dotarło, że to jest już TEN moment. Podeszliśmy do naszych partnerów, pomogliśmy im z ich bagażami
i wspólnie wróciliśmy do naszych domów. Tam mogli zapoznać się bliżej z rodzinami oraz odpocząć po długiej, męczącej podróży. Następnie zabraliśmy naszych gości na polski obiad oraz pokazaliśmy Gliwice i okolice naszego miasta. Poszliśmy z nimi do kawiarni (kawa bardzo im smakowała :D), palmiarni oraz do parku. Ten dzień zwieńczyły długie rozmowy, dzięki którym już  pierwszego dnia dowiedzieliśmy się więcej o sobie.

PONIEDZIAŁEK 25.09.2023

Wstaliśmy wcześnie rano, aby po raz pierwszy razem z gośćmi z Niemiec udać się do naszej szkoły. Dzień rozpoczęliśmy od zajęć integracyjnych na naszej hali sportowej. Dzięki temu mogliśmy lepiej poznać się z innymi uczniami, którzy uczestniczyli w wymianie, ale też z nauczycielami, którzy sprawowali nad nami opiekę. Był to czas, który dostarczył nam dużo radości i niezapomnianych chwil. Oprócz poznania swoich imion, dowiedzieliśmy się też o swoich zainteresowaniach, jak również o tym, co nas różni lub w czym jesteśmy podobni. Wtedy już nikt nie był zbyt zagubiony w nowym otoczeniu i mogliśmy w pełni cieszyć się nadchodzącym tygodniem.

Następnie grupa udała się do muzeum Auschwitz-Birkenau. Było to wartościowe doświadczenie, które wzbogaciło nas o nowe przemyślenia i refleksje. Z pewnością nie było to dla nas proste, jednak historia związana z tym miejscem stanowi ważną część kultury
i historii całej Europy.

WTOREK 26.09.2023 - Kraków

Trzeciego dnia wymiany wybraliśmy się na wycieczkę integracyjną do Krakowa. Pierwszym punktem programu była wizyta u smoka wawelskiego nad Wisłą. Następnie udaliśmy się na malowniczy Wawel. Kolejną aktywnością było zwiedzanie Kazimierza oraz centrum Krakowa, gdzie nasi niemieccy przyjaciele mieli możliwość spróbowania polskiej kuchni. Odwiedziliśmy także krakowski rynek wraz z Sukiennicami, gdzie udało nam się usłyszeć hejnał. Wybraliśmy się także na słynny krakowski Kleparz i mieliśmy możliwość wspólnie odnajdywać tradycyjne polskie produkty, jak ogórki kiszone, pierogi, krokiety, pączki oraz oczywiście obwarzanki.

Po obiedzie kontynuowaliśmy integrację na krakowskiej starówce, gdzie podziwialiśmy zabytki, miłośnicy wystaw zwiedzili Muzeum Książąt Czartoryskich a pozostali odwiedzili kawiarnie i sklepy z pamiątkami.

Po długim męczącym, ale pełnym wrażeń dniu wróciliśmy szczęśliwi do Gliwic.

ŚRODA 27.09.2023 - Kopalnia Guido, Katowice Silesia

O 8:00 wyjechaliśmy autokarem w kierunku Zabytkowej Kopalni Guido w Zabrzu.

Po, krótkim instruktażu z BHP, zjechaliśmy szybem kopalnianym 320 metrów pod ziemię.
W celu podniesienia komfortu i bezpieczeństwa w kopalni zostaliśmy podzieleni na dwie grupy. Muzeum było zaopatrzone w materiały dydaktyczne takie jak ubiór, nowoczesne
i starodawne narzędzia, co pozwoliło nam lepiej zrozumieć historię i kulturę Śląska. Podczas zwiedzania uczestnicy wymiany mieli okazję doświadczyć jazdy kolejką podziemną. Oglądaliśmy także film z symulacji wybuchu gazu w kontrolowanych warunkach w kopalni testowej. Po powrocie na powierzchnię, autokar zabrał nas do centrum handlowego “Silesia”
w Katowicach. Tam zjedliśmy obiad w PizzaHut, a następnie udaliśmy się na zakupy.

CZWARTEK, 28.09.2023 -  Gliwice

Czwartkowy dzień rozpoczął się w Muzeum Żydów Górnośląskich. Słuchaliśmy tam pani przewodnik i naszej koleżanki Felicji, która na bieżąco tłumaczyła wszystko na język niemiecki. Na miejscu mieliśmy za zadanie przygotowanie plakatu, na temat tych wszystkich przykrych wydarzeń, które miały miejsce na Śląsku. Grupy były złożone zarówno z uczniów z Niemiec jak i z Polski, co stało się kolejną dobrą okazją do integracji. Plakaty wyszły naprawdę świetnie! Po aktywnościach w muzeum udaliśmy się do stołówki studenckiej
“U Piotra”.

Następnie wzięliśmy udział w akademii z okazji 10. rocznicy wymiany ze szkołą w Meppen oraz programu Deutsches Sprachdiplom realizowanego w naszym liceum.

Popołudnie spędziliśmy w centrum handlowym, we wrotkarni a także rozgrywając mecz piłki nożnej  na boisku szkolnym. Gra była zawzięta, ale skończyła się remisem  6:6. We wrotkarni również  cudownie się bawiliśmy,, gdyż cała sala była tylko dla nas. Do domu każdy wrócił zmęczony, lecz usatysfakcjonowany wydarzeniami dnia.

PIATEK, 29.09.2023 - Dzień wyjazdu

Piątkowy dzień wraz z Niemcami spędziliśmy bardzo aktywnie: w nowej hali gimnastycznej rozegraliśmy kilka meczów koszykówki, siatkówki, piłki nożnej. Graliśmy także w badmintona, tańczyliśmy Belgijkę i Makarenę. Chętni mogli również zwiedzić naszą szkołę i uczestniczyć w lekcjach. Po obiedzie w stołówce Politechniki Śląskiej niektórzy skusili się jeszcze na zakup kawy w “Słodkim życiu”, spacery w parku Chopina, którym towarzyszyły ostatnie już rozmowy. Ostatnie godziny pobytu w Polsce trzeba było przeznaczyć na pakowanie bagażu przed powrotem do Niemiec. Późnym popołudniem pożegnaliśmy się z naszymi partnerami, ale nie na zawsze, ponieważ w marcu spotkamy się ponownie, tym razem w Meppen.

Dziękujemy Wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w realizację wymiany polsko-niemieckiej: Dyrekcji, Nauczycielom, Rodzicom i Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.