Nauka zdalna – wsparcie dla rodziców

Szanowni Państwo Rodzice,

przedłużająca się sytuacja nauki zdalnej i radzenie sobie z nią może generować u młodzieży różnego rodzaju problemy. Młodzi ludzie coraz bardziej dotkliwie odczuwają skutki izolacji oraz braku rzeczywistego kontaktu, zarówno ze strony osób dorosłych, jak i grupy rówieśniczej. Coraz częściej mówią o ogromnym zmęczeniu i wyczerpaniu psychicznym, stwierdzają, że nie wierzą we własne możliwości, aby podołać sytuacji.

Dlatego kierujemy do Państwa serdeczną prośbę o zwracanie szczególnej uwagi na kondycję psychofizyczną swojego Dziecka. Jeśli zauważą Państwo jakieś niepokojące sygnały, jeżeli Dziecko będzie zachowywało się inaczej niż zazwyczaj, jeżeli u Dziecka utrzymuje się smutek, wycofanie, przygnębienie, apatia, problemy ze snem i aktywnością, duża zmienność nastrojów, zachowanie napastliwe itd. - prosimy o reagowanie. Ważne jest wysłuchanie Dziecka, Jego zrozumienie, towarzyszenie Mu w zmaganiach i podejmowanych działaniach. To podstawa kontaktu i najważniejsza strategia w pokonywaniu trudności, jakie Dziecko napotyka na drodze rozwoju. Jeśli wsparcie rodzicielskie i rodzinne nie będzie wystarczające, to zachęcamy do wspólnego poszukiwania pomocy.

W razie potrzeby zachęcamy Państwa do kontaktu z nami. Możliwe jest spotkanie w szkole – z zachowaniem wymogów bezpieczeństwa sanitarnego – lub online. Wspólnie możemy zastanowić się, w jaki sposób wspomóc Dziecko w tym trudnym dla nas wszystkich czasie.

Z wyrazami szacunku,
Anna Romaniuk, pedagog szkolny, aromaniuk@lo1.gliwice.pl